TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy zaznamenali korekciu

    • Týždeň na finančných trhoch

V minulom týždni zaznamenali finančné trhy korekciu. Nezaznamenali sme žiadne významné správy, možno s výnimkou novej globálnej ekonomickej prognózy od Medzinárodného menového fondu. Medzinárodný menový fond v tomto široko sledovanom dokumente zdôraznil, že pokračovanie globálneho ekonomického oživenia je veľmi silno závislé na úspešnej vakcinácií a že riziká výhľadu sú extrémne vysoké. Navyše Svetová banka zdôraznila, že pokiaľ vakcinácia nebude úspešná, globálny ekonomický rast by mohol byť v tomto roku len polovičný v porovnaní s aktuálnymi prognózami. Podľa najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World klesli minulý týždeň globálne akciové trhy o 3,6 %.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy zaznamenali korekciu

Z regionálnej perspektívy sa horšie darilo rozvíjajúcim sa trhom, ktoré podľa indexu MSCI Emerging Markets klesli o 4,5 %. Rozvinuté trhy podľa indexu MSCI World klesli „len“ o 3,4 %.

Pokiaľ ide o globálne dlhopisové trhy, podľa najširšieho globálneho dlhopisového indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, zaznamenali sme pokles o 0,2 %. Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti pritom zostal okolo historického minima na úrovni 0,88 %.

Globálne komoditné trhy boli mierne v pluse, keď globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 0,8 %. Cena ropy Brent tiež narástla o 0,8 % na úroveň 56 dolárov za barel. Cena zlata poklesla o 0,5 % na 1847 dolárov za trójsku uncu.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›