TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy si dali pauzu

    • Týždeň na finančných trhoch

Po dosiahnutí nových historických maxím v predminulom týždni si akciové trhy dali minulý týždeň pauzu. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World nepatrne oslabil o 0,2%. Najsledovanejší akciový index, americký akciový index S&P 500, odpísal 0,1% a týždeň zakončil na úrovni 4180 bodov. Index obrích technologických titulov NYSE FANG+ odpísal 2,0%. Stredoeurópsky akciový index CECEEUR odpísal 1,4%.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy si dali pauzu

Na druhú stranu sa pomerne slušne darilo dlhopisom. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,4%. Priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti poklesol o 0,01 percentuálneho bodu na úroveň 1,10%. Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa pohybovala približne okolo nuly. Index českých vládnych dlhopisov pripísal zisk 0,3%.

Globálny komoditný index S&P GSCI pripísal mierny zisk 1,1%. Na druhú stranu cena barelu severomorskej ropy Brent oslabila o 1,0% na úroveň 66 dolárov. Zlato oslabilo nepatrne o 0,1% na úroveň 1778 dolárov za trójsku uncu.

Ak by sme sa pozreli na výkonnosť od začiatku roka, akciové trhy sú na tom veľmi dobre, pretože najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripisuje vysoko nadštandardné zisk 8,9%. Je však otázkou, do akej miery bude môcť tento strmý rast pokračovať po zvyšok roka, pretože akciové valuácie sú momentálne najvyššie v histórii, dokonca ešte vyššie ako pri technologickej bubline v roku 2000. Globálna valuácia Z-Score totiž aktuálne činí 2,8, čo znamená, že globálne akciové valuácie sa pohybujú približne 2,8 smerodajné odchýlky nad dlhodobými historickými priemermi, čo je skutočne bezprecedentné.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›