TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy na nových historických maximách

    • Týždeň na finančných trhoch

Americká ekonomika, podobne ako celá globálna ekonomika, sa čím ďalej viac blíži fáze stagflácie, teda slabému ekonomickému rastu a zároveň silne zvýšenej inflácii. V piatok boli totiž v USA zverejnené kľúčové dáta ohľadne počtu novo vytvorených pracovných miest za mesiac august (Nonfarm Payrolls). Zverejnené dáta boli podstatne slabšie, než ekonómovia a analytici očakávali. Počet novo vytvorených pracovných miest totiž v auguste činil len 235 tisíc, zatiaľčo konsenzuálny odhad počítal s 733 tisícami. Rastúca krivka počtu nakazených chorobou Covid-19 si tak vyberá svoju daň. Na druhú stranu je trh amerických aktív vďaka pokračujúcim bezprecedentným monetárnym a fiškálnym stimulom doslova utrhnutý z reťaze. Napríklad ceny amerických rezidenčných nehnuteľností momentálne rastú medziročným tempom 20 %, čo je dokonca o niečo rýchlejšie tempo než pred hypotekárnou krízou, ktorá odštartovala v roku 2007. Nerovnováhy sa tak v americkej ekonomike, zdá sa, čím ďalej viac prehlbujú a stagflačný scenár evidentne naberá výrazne na obrátkach. Konsenzuálny odhad na rast amerického HDP v aktuálnom treťom štvrťroku totiž stále nezanedbateľne klesá.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy na nových historických maximách

Pokiaľ ide o finančné trhy, tak aj napriek nie príliš priaznivým fundamentom v celej globálnej ekonomike, tie pokračovali minulý týždeň v strmom raste a hlavné akciové indexy sa dostali na nové historické maximá. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,3 a od začiatku roka pripisuje zisk už 16 %. A pokiaľ ide o pravdepodobne najsledovanejší akciový index vôbec, americký akciový index S&P 500, ten pripísal zisk 0,6 % a aj on týždeň zakončil na novom rekorde 4535 bodov. Nadpriemerne sa opäť darilo stredoeurópskemu regiónu, ktorý je naším preferovaným regiónom. Index CECEEUR totiž pripísal zisk 3,3 %.

V súlade s mojim, už nejakú dobu zastávaným názorom musím zopakovať, že celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej logicky predražené, nakoľko moje globálne valuáčne Z-Score dosahuje hodnoty 2,0, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak momentálne pohybuje približne 2,0 smerodajnej  odchýlky nad historickým priemerom, a to na dátach od roku 1995, čo je približne na úrovni z vrcholu akciového trhu v roku 2000. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v nadchádzajúcich niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciové zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch na báze najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World pravdepodobne neprekročí 5 %. Zároveň som toho názoru, že naša aktívna investičná správa by v priemere každý rok mala pomôcť globálnej akciovej zložke našich investičných portfólií o niekoľko percentuálnych bodov a výkonnosť globálneho akciového indexu MSCI All Country World prekonať.

Mierne zisky pripísali minulý týždeň aj dlhopisy. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,3 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti nepatrne vzrástol o 0,01 percentuálneho bodu na úroveň 1,04 %. V reálnom inflačne očistenom vyjadrení zostáva  priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -3,2 %. Záporné reálne inflačne očistené dlhopisové výnosy do doby splatnosti pritom označujeme ako finančná represia (angl. financial repression). Index výkonnosti českých vládnych dlhopisov svoju hodnotu minulý týždeň nezmenil. Nominálny výnos do doby splatnosti českého vládneho dlhopisu s dlhou 10ročnou splatnosťou na konci minulého týždňa činil 1,83 %. Aj české vládne dlhopisy sú preto v súčasnosti skôr predražené, nakoľko aj v ich prípade sú reálne inflačne očistené výnosy do doby splatnosti pomerne výrazne v zápore.

Pokiaľ ide o môj výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch  podpriemerné v porovnaní s historickými tendenciami. Pritom platí, že tí dlhopisoví investori, ktorí budú chcieť prekonať infláciu, aj naďalej nebudú mať inú možnosť než investovať primárne do nadpriemerne rizikových dlhopisových inštrumentov, konkrétne do vysoko úročených korporátnych dlhopisov (high-yield).

Komodity v priebehu minulého týždňa nezaznamenali väčšie pohyby. Globálny komoditný index S&P GSCI vzrástol o 0,5 %. Cena barelu severomorského Brentu nepatrne o 0,1 % poklesla na úroveň 73 dolárov. Zlato posilnilo o 0,8 % na úroveň 1832 dolárov za trojskú uncu.

Americký dolár v minulom týždni oslabil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, oslabil o 0,7 %. Voči euru dolár oslabil taktiež o 0,7 % na úroveň 1,188 USD/EUR. Česká koruna minulý týždeň posilovala. Voči doláru posilnila o 1,5 % na úroveň 21,41 CZK/USD a voči euru posilnila  o 0,5 % na úroveň 25,42 CZK/EUR.
 
  

Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›