TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy na nových historických maximách

    • Týždeň na finančných trhoch

V nedeľu to bolo na deň presne 50 rokov, kedy vtedajší americký prezident Richard Nixon, 15. augusta 1971, jednostranne ukončil konvertibilitu dolára za zlato v parite 35 dolárov za trójsku uncu. Týmto aktom de facto skončil Brettonwoodsky menový systém, ktorý bol založený na konci 2. svetovej vojny v roku 1944. Od 15. augusta 1971 je tak globálny menový systém založený na nekrytých peniazoch a voľne plávajúcich menových kurzoch. Pekný článok k tomuto výročiu a o dôsledkoch ukončení Brettonwoodského menového systému pre globálnu ekonomiku s podtitulom "The End Of The Gold Standard. Fifty Years Of Monetary Insanity "napísal španielsky ekonóm a investor Daniel Lacalle tu.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akciové trhy na nových historických maximách

V utorok boli zverejnená dáta o českej inflácii za júl. Medziročný rast spotrebiteľských cien zrýchlil rýchlejšie, než analytici očakávali. Medziročný rast inflácie v českej ekonomike totiž v júli dosiahol 3,4% po 2,8% v júni. Aj naďalej sa tak česká inflácia pohybuje výrazne nad 2% inflačným cieľom Českej národnej banky. Pritom podľa odhadov niektorých ekonómov by na konci tohto roka mohla miera inflácie vzrásť až na 4%.

V stredu boli zverejnené dáta o americkej inflácii. V júli predstavoval medziročný rast spotrebiteľských cien v najväčšej svetovej ekonomike 5,4%, čo je rovnaká hodnota ako v júni. Aj naďalej sa tak inflácia v USA pohybuje na najvyšších hodnotách od roku 2008 a zároveň je tiež výrazne vyššie oproti 2% inflačnému cieľu americkej centrálnej banky Fed. Vo štvrtok potom boli v USA zverejnené dáta o dynamike cien výrobcov (PPI - Producer Price Index). V júli index PPI vzrástol viac, než sa čakalo, keď medziročný nárast indexu predstavoval 7,8%. Vzhľadom k tomu, že ceny výrobcov sa v spotrebiteľských cenách zvyčajne prejavujú s určitým oneskorením, je možné, že dynamika spotrebiteľských cien v USA v nasledujúcich mesiacoch ešte ďalej zrýchli.

Pokiaľ ide o finančné trhy, hlavné akciové indexy pokračovali v minulom týždni v raste a pripísali si tak ďalšie nové historické maximá. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,7% a pravdepodobne najsledovanejší akciový index vôbec, americký akciový index S&P 500, pripísal zisk tiež 0,7%, a týždeň zakončil na novom rekorde 4468 bodov. Veľmi dobre sa opäť darilo stredoeurópskemu regiónu, ktorý je našim preferovaným regiónom. Index CECEEUR pripísal zisk 1,2%.

Celkovo však zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej predražené, lebo moje globálne valuačné Z-Score dosahuje hodnoty 2,0, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak momentálne pohybuje približne 2,0 smerodajné odchýlky nad historickým priemerom, čo je približne na úrovni z vrcholu akciového trhu v roku 2000. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v najbližších niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciové zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch na báze najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World pravdepodobne neprekročí 5%.

Mierne zisky pripísali minulý týždeň aj dlhopisy. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,2%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti zostal na úrovni 1,02%. V reálnom inflačne upravenom vyjadrení zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -3,2%. Záporné reálne inflačne-očistené dlhopisové výnosy do splatnosti pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. Financial Repression). Na druhú stranu index českých vládnych dlhopisov poklesol pomerne výrazne o 1,1%, pričom výnos do splatnosti českého štátneho dlhopisu s dlhou 10 ročnou splatnosťou vzrástol o 0,16 percentuálneho bodu na úroveň 1,86% (trhové ceny dlhopisov a dlhopisové výnosy do doby splatnosti sa pohybujú protismerne). Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa pohybovala okolo nuly.

Pokiaľ ide o môj výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch podpriemerné v porovnaní s historickými tendenciami.

Komodity v priebehu minulého týždňa nezaznamenali väčšie pohyby. Globálny komoditný index S&P GSCI vzrástol o 0,7%. Cena barelu severomorského Brent mierne poklesla o 0,2% na 71 dolárov. Zlato posilnilo o 0,8% na úroveň 1776 dolárov za trójsku uncu.

Americký dolár v minulom týždni oslabil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu iných hlavných mien, oslabil o 0,3%. Voči euru dolár oslabil o 0,3% na úroveň 1,180 USD / EUR. Koruna voči doláru oslabila o 0,3% na úroveň 21,58 CZK / USD a naopak voči euru nepatrne posilnila o 0,1% na úroveň 25,39 CZK / EUR.

 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›