V minulom týždni boli v USA zverejnené dôležité dáta z trhu práce. Americká ekonomika v júli vytvorila 943 tisíc pracovných miest, čo bolo oproti konsenzuálnemu odhadu analytikov poznanie viac. Aj z ďalších globálnych makroekonomických dát sa zdá, že je aktuálna dynamika rastu svetovej ekonomiky na svojom vrchole.
Tento priaznivý globálny makroekonomický obrázok sa v priebehu minulého týždňa odrazil aj na akciových trhoch, nakoľko hlavné akciové indexy sa dostali na ďalšie historické maximá. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 1,0 % a pravdepodobne najsledovanejší akciový index vôbec, americký akciový index S&P 500, pripísal zisk 0,9 %, a týždeň zakončil na novom rekorde 4437 bodov. Veľmi dobre sa darilo aj stredoeurópskym akciám, ktorý je naším preferovaným regiónom. Index CECEEUR pripísal zisk 2,0 %.
Avšak celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej predražené, nakoľko naše globálne valuáčne Z-Score dosahuje hodnoty 2,0, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak momentálne pohybuje približne 2,0 smerodajnej odchýlky nad historickým priemerom, čo je približne na úrovni z vrcholu akciového trhu v roku 2000. Preto sa domnievame, že akciové výnosy budú v nadchádzajúcich niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciové zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch na báze najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World pravdepodobne neprekročí 5 %.
Na druhú stranu sa minulý týždeň nedarilo dlhopisom, najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,5 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 0,03 percentuálneho bodu na úroveň 1,02 %. V reálnom inflačne očistenom vyjadrení zostává priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti hlboko v mínuse, aktuálne na úrovni -3,3 %. Záporné reálne inflačne očistené dlhopisové výnosy do doby splatnosti pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. financial repression). Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa pohybovala okolo nuly.
Pokiaľ ide o náš výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé. Preto sa domnievame, že zhodnotenie dlhopisov bude v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch podpriemerné v porovnaní s historickými tendenciami.
Ani komoditám sa minulý týždni nedarilo. Globálny komoditný index S&P GSCI odpísal o 3,4 %. Cena barelu severomorského Brentu poklesla dokonca o 7,4 % na 71 dolárov. Zlato oslabilo o 2,9 % na úroveň 1760 dolárov za trojskú uncu.
Americký dolár v minulom týždni posilnil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, posilnil o 0,7 %. Voči euru dolár posilnil o 0,9 % na úroveň 1,176 USD/EUR. Česká koruna voči doláru oslabila o 0,3 % na úroveň 21,52 CZK/USD a naopak voči euru posilnila o 0,4 % na úroveň 25,41 CZK/EUR.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.