TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akcie na ďalších nových historických maximách

    • Týždeň na finančných trhoch

Finančné trhy pokračovali minulý týždeň v raste. Akciové trhy podľa najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World pripísali zisk 2,0%. Najsledovanejší akciový index, americký akciový index S&P 500, pripísal zisk 2,7% a zakončil týždeň na novom historickom maxime na úrovni 4129 bodov. Pritom sa darilo predovšetkým obrím technologickým spoločnostiam, ktorých index NYSE FANG + pripísal zisk 4,7%. Stredoeurópske akcie podľa indexu CECEEUR so ziskom 0,9% za globálnymi indexmi  zaostali.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akcie na ďalších nových historických maximách

Darilo sa aj dlhopisovým trhom. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,6%. Priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti poklesol o 0,03 percentuálneho bodu na úroveň 1,13%. Výnos do splatnosti vôbec najsledovanejšieho dlhopisu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), poklesol o 0,06 percentuálneho bodu na 1,66%. Stále tak na globálnych dlhopisových trhoch panuje tzv. Finančná represia (angl. Financial Repression), pretože reálne inflačne-očistené dlhopisové výnosy do splatnosti sú stále pomerne hlboko v zápore. Globálne indexy korporátnych dlhopisov pripísali zisk okolo 0,6% u korporátnych dlhopisov s investičným i neinvestičným ratingom (high-yield).

Na druhú stranu sa príliš nedarilo komoditám. Globálne komoditné index S&P GSCI odpísal 0,6%. Cena barelu severomorskej ropy Brent klesla o 2,9% na 63 dolárov. Zlato posilnilo o 0,9% na úroveň 1745 dolárov za trójsku uncu.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›