TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akcie aj dlhopisy pripísali veľmi mierne zisky

    • Týždeň na finančných trhoch

V priebehu minulého týždňa pripísal najširší globálny akciový index MSCI All Country World veľmi mierny zisk 0,3 %. Nám robilo radosť, že poklesli americké akcie (index S&P 500 -0,4 %), ktoré máme voči benchmarkom silne podvážené, a na druhú stranu sa darilo stredoeurópskym akciám (index CECEEUR +3,7 %), ktoré máme voči benchmarkom silne nadvážené. Avšak celkovo zostávajú globálne akciové trhy ako celok predražené, nakoľko naše globálne valuáčne Z-Score dosahuje hodnoty 2,3, čo je stále blízko historického maxima.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akcie aj dlhopisy pripísali veľmi mierne zisky

Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal veľmi mierny zisk 0,3 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti poklesol nepatrne o 0,01 percentuálneho bodu na 1,15 %. V reálnom inflačne očistenom vyjadrení zostává priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -2,5 %. Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa za minulý týždeň taktiež pohybovala okolo nuly.

Na druhú stranu komodity v minulom týždni mierne strácali. Globály komoditný index S&P GSCI odpísal 1,7 %. Cena barelu severomorského Brentu poklesla o 3,3 % na úroveň 66 dolárov. Na druhú stranu zlato posilnilo o 2,1 % na úroveň 1877 dolárov za trojskú uncu.

Dolár v minulom týždni mierne oslaboval. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, poklesol o 0,3 %. Rovnako voči euru dolár oslabil o 0,3 % na úroveň 1,218 USD/EUR. Česká koruna voči doláru posilnila o 0,7 % na úroveň 20,88 CZK/USD a voči euru posilnila o 0,2 % na úroveň 25,45 CZK/EUR.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›