Hlavnou udalosťou minulého týždňa bolo stredajšie zasadnutie americkej centrálnej banky Fed. Nič zásadné sme sa pritom od amerických centrálnych bankárov nedozvedeli. Guvernér Fedu Jerome Powell zopakoval, že americká centrálna banka nebude dvíhať základné úrokové sadzby minimálne do roku 2024 s tým, že je pre americkú centrálnu banku kľúčové dosiahnuť zároveň oboch cieľov svojej menovej politiky, teda plnej zamestnanosti a inflácie udržateľne na 2%. Fed zároveň výrazne zvýšil prognózu rastu americkej ekonomiky na tento rok na 6,5%. Ak sa táto prognóza naplní, bude to znamenať najrýchlejší rast americkej ekonomiky za posledných 40 rokov. Patrí sa však tiež dodať, že tento rast bude takmer výhradne financovaný novým dlhom americkej federálnej vlády, teda výrazne zvýšenou emisiou vládnych dlhopisov. A zároveň tiež platí, že veľký objem nových vládnych dlhopisov bude aj naďalej kupovať práve Fed v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania čiže tlačenia peňazí. Je preto otázkou, do akej miery bude rast americkej ekonomiky v strednodobom horizonte udržateľný.
Pokiaľ ide o akciové trhy, najširší globálny akciový index MSCI All Country World zaznamenal v minulom týždni stratu -0,5%. Zo sektorového hľadiska sa oveľa viac darilo hodnotovým akciám z klasických odvetví (value stocks), ktorých index MSCI All Country World Value odpísal "len" 0,1%. Rastové akcie (growth stocks) podľa indexu MSCI All Country World Growth odpísali 0,8%. Strednej Európe sa pritom vôbec nedarilo, pretože stredoeurópsky akciový index CECEEUR odpísal 2,5%.
Dlhopisové trhy opäť mierne oslabili, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,2%. Pritom od začiatku roka tento dlhopisový index stráca už 4,0%. Priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti vzrástol o 0,02 percentuálneho bodu na 1,16%. Výnos do splatnosti vôbec najsledovanejšieho dlhopisu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), vzrástol o ďalšieho 0,1 percentuálneho bodu na úroveň 1,72%.
Komoditám sa tentoraz vôbec nedarilo. Globálny komoditný index S&P GSCI poklesol o 3,5%. Cena ropy Brent klesla o 6,8% na úroveň 65 dolárov. Naopak zlato posilnilo o 1,3% na úroveň 1742 dolárov za trójsku uncu.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.