TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akcie a dlhopisy nepatrne poklesli

    • Týždeň na finančných trhoch

Najširší globálny akciový index MSCI All Country World minulý týždeň nepatrne poklesol o 0,3 %. Preto sa zdá, že akciovým trhom do určitej miery dochádza dych. S tým, ako sa totižto blíži druhá polovica roku, investori sa čím ďalej viac začínajú pozerať na prognózy rastu svetovej ekonomiky na rok 2022, ktoré oproti tomuto roku indikujú o niečo slabšiu makroekonomickú dynamiku. Podľa konsenzuálneho odhadu FocusEconomics by mala v tomto roku svetová ekonomika vzrásť o 5,5 %, zatiaľčo v budúcom roku by to už malo byť „len“ 4,2 %.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH - Akcie a dlhopisy nepatrne poklesli

V minulom týždni sa nedarilo ani dlhopisovým trhom, keďže najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 0,4 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 0,03 percentuálneho bodu na 1,13 %. Výnos do doby splatnosti amerického vládneho dlhopisu s 10ročnou splatnosťou vzrástol o 0,07 percentuálneho bodu na 1,63 %. Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov sa taktiež pohybovala okolo nuly.

Na druhú stranu sa pomerne dobre aj naďalej darilo komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI pridal 2,4 %. Cena barelu severomorského Brentu vzrástla o 1,7 % na 67 dolárov. Naopak zlato mierne o 0,6 % oslabilo na úroveň 1768 dolárov za trojskú uncu.

Pokiaľ by sme sa pozreli na výkonnosť od začiatku roka, akciové trhy sú na tom veľmi dobre, nakoľko najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripisuje vysoko nadštandardný zisk 8,6 %. Avšak je otázkou, do akej miery bude môcť tento strmý rast pokračovať po zvyšok roka, nakoľko  akciové valuácie sú momentálne najvyššie v histórii, dokonca ešte vyššie než pri technologickej bubline v roku 2000. Globálne valuácie Z-Score totiž aktuálne činia 2,6, čo znamená, že globálne akciové valuácie sa pohybujú približne 2,6 smerodajnej odchýlky nad dlhodobými historickými priemermi, čo je skutočne bezprecedentné.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›