TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Rast akciových trhov sa zastavil

    • Týždeň na finančných trhoch

Udalosťou uplynulého týždňa bol rast ceny zlata, ktoré sa po prvýkrát od roku 2011 dostalo na úroveň 1900 dolárov za trojskú uncu. Za minulý týždeň zlato posilnilo o 5 % a od začiatku roka je už o 25 % silnejšie. Zlato ťahajú nahor extrémne uvoľnené menové politiky kľúčových centrálnych bánk, resp. programy nákupu aktív ináč povedané kvantitatívne uvoľňovanie.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Rast akciových trhov sa zastavil Čo sa avšak globálnych akciových trhov týka, tie za uplynulý týždeň spevniť nedokázali. Vo výsledku za celý týždeň najširší globálny akciový index MSCI All Country World svoju hodnotu nezmenil. Z regionálneho pohľadu sa veľmi darilo rozvíjajúcim sa trhom, ktorých index MSCI Emerging Markets posilnil o 0,5 %. Rozvinuté trhy podľa indexu MSCI World oslabili o 0,1 %.

Index globálnych dlhopisových trhov Bloomberg Barclays posilnil veľmi výrazne o 1,1 %, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti poklesol o 0,04 % na nové historické minimum 0,87 %. Dlhopisy ako trieda aktív sú tak momentálne najdrahšie v histórii.

Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 1,4 %. Cena ropy Brent posilnila mierne o 0,5 % a zostala na úrovni 43 dolárov za barel.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›