TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Najsilnejší akciový rast od konce marca

    • Týždeň na finančných trhoch

Americké prezidentské voľby mali na finančné trhy doslova blahodarný účinok. Akcie zaznamenali najsilnejší rast od konca marca. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World posilnil o 7,6 %.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Najsilnejší akciový rast od konce marca Z regionálneho hľadiska sa tentokrát veľmi darilo rozvinutým trhom, ktorých index MSCI World posilnil o 7,7 %. Rozvíjajúce sa trhy podľa indexu MSCI Emerging Markets zaznamenali rast 6,6 %. Nadpriemerne sa taktiež viedlo stredoeurópskemu regiónu, ktorého akciový index CECEEUR zaznamenal vysoko nadštandardný zisk 12,3 %.

Darilo sa aj globálnym dlhopisovým trhom, keď dlhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal zisk 1,3 %, pričom priemerný globálny výnos do doby splatnosti poklesol o 0,03 % na 0,88 %. Pritom globálny objem dlhopisov so záporným výnosom do doby splatnosti sa dostal na nové historické maximum 17,1 bilióna dolárov.

Globálny komoditný index S&P GSCI pripísal zisk 2,4 %. Cena ropy Brent vzrástla o 5,3 na úroveň 39 dolárov za barel. Zlato posilnilo o 3,8 % na úroveň 1952 dolárov za trojskú uncu.

Vo štvrtok zasadala americká centrálna banka Fed. Avšak žiadnych zmien v nastavení americkej menovej politiky sme sa nedočkali.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›