TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Najhorší týždeň pre akcie od marca

    • Týždeň na finančných trhoch

Globálne akciové trhy v minulom týždni pokračovali v poklese, ktorého intenzita sa však oproti predošlým týždňom výrazne zvýšila v dôsledku prudko rastúcich čísel o novo nakazených koronavírusom na oboch brehoch Atlantiku. Vo výsledku najširší globálny akciový index MSCI All Country World oslabil o 5,3 %.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Najhorší týždeň pre akcie od marca Z regionálneho hľadiska sa opäť horšie darilo rozvinutým trhom, ktorých index MSCI World oslabil o 5,7 %. Rozvíjajúce sa trhy podľa indexu MSCI Emerging Markets oslabili „len“ o 2,9 %.

Index globálnych dlhopisových trhov Bloomberg Barclays tentokrát oslabil o 0,4 %, pričom priemerný globálny výnos do doby splatnosti poklesol o 0,01 % na 0,91 %. Pritom globálny objem dlhopisov so záporným výnosom do doby splatnosti sa priblížil historickému maximu z minulého roku na úrovni 16,5 biliónov dolárov.

Globálny komoditný index S&P GSCI odpísal taktiež výrazných 5,0 %. Cena ropy Brent poklesla o 10,3 % na úroveň 37 dolárov za barel. Zlato oslabilo o 1,3 % na úroveň 1880 dolárov za trojskú uncu.

Vo štvrtok zasadala Európska centrálna banka. Avšak žiadnej zmeny v nastavení menovej politiky sme sa nedočkali. Avšak ECB naznačila, že na svojom najbližšom zasadnutí v decembri pravdepodobne oznámi ďalšie zintenzívnenie podpory ekonomiky eurozóny.

Investori momentálne s napätím pozorujú finiš americkej predvolebnej kampane. Volí sa zajtra, teda v utorok. Napriek tomu, že má Joe Biden v prieskumoch pomerne výrazný náskok, konečný výsledok volieb je značne neistý.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.