TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Globálne akciové pokračovali v miernom poklese

    • Týždeň na finančných trhoch

Globálne akciové trhy v minulom týždni pokračovali v miernom poklese na pozadí finišu americkej predvolebnej kampane, silnejúcej druhej vlny globálnej pandémie a zhoršujúcich sa makroekonomických dát. Vo výsledku najširší globálny akciový index MSCI All Country World oslabil o 0,2 %.
 

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Globálne akciové pokračovali v miernom poklese Z regionálneho hľadiska sa horšie darilo rozvinutým trhom, ktorých index MSCI World oslabil o 0,4 %. Naopak rozvíjajúce sa trhy dokázali posilniť, keď index MSCI Emerging Markets zaznamenal solídny zisk 1,1 %.

Index globálnych dlhopisových trhov Bloomberg Barclays opäť nepatrne posilnil o 0,1 %, pričom priemerný globálny výnos do doby splatnosti vzrástol o 0,04 % na 0,92 %. Pritom globálny objem dlhopisov so záporným výnosom do doby splatnosti sa priblížil historickému maximu z vlaňajška na úrovni 16 biliónov dolárov.

Globálny komoditný index S&P GSCI odpísal 1,1 %. Cena ropy Brent poklesla o 2,7 % na úroveň 42 dolárov za barel. Zlato nepatrne posilnilo o 0,1 % na úroveň 1902 dolárov za trojskú uncu.

Investori v minulom týždni intenzívne sledovali vývoj na tureckej líre, ktorá pokračovala v oslabovaní. Dnes ráno sa dokonca turecká líra voči americkému doláru dostala na nové historické minimum, keď prekonala hranicu 8 tureckých lír za dolár. Medzinárodní investori sa obávajú stále silného rastu nových úverov v tureckej ekonomike, stále veľkého deficitu bežného účtu platobnej bilancie a v neposlednom rade slovných prestrelok medzi tureckými predstaviteľmi a predstaviteľmi Európskej únie a USA.

V tomto týždni budú investori s napätím vyčkávať na štvrtok, kedy prebehne pravidelné zasadnutie Európskej centrálnej banky. Očakáva sa, že by ECB mohla naznačiť navýšenie objemu programu kvantitatívneho uvoľňovania v dôsledku zásadne negatívnych dopadov pandémie Covid-19 na európsku ekonomiku.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›