TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Akciové trhy pokračovali v miernom raste

    • Týždeň na finančných trhoch

Na globálnych finančných trhoch v minulom týždni pokračovala pozitívna nálada. Po spoločnosti Pfizer oznámila úspešné testy s vakcínou proti koronavírusu aj spoločnosť Moderna. Navyše prezidentka ECB Christine Lagardeová v minulom týždni niekoľkokrát zopakovala, že ECB veľmi pravdepodobne na nadchádzajúcom decembrovom zasadnutí rozhodne o ďalšom zintenzívnení monetárnych stimulov. To taktiež podporilo trhový sentiment.

TÝŽDEŇ NA FINANČNÝCH TRHOCH – Akciové trhy pokračovali v miernom raste

Vo výsledku najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 0,6 % a dostal sa na ďalšie historické maximum. Z regionálneho hľadiska sa tentoraz viac darilo rozvíjajúcim sa trhom, ktorých index MSCI Emerging Markets posilnil o 1,8 %. Rozvinuté trhy podľa indexu MSCI World posilnili o 0,4 %. Nadpriemerne sa opäť viedlo stredoeurópskemu regiónu, ktorého akciový index CECEEUR zaznamenal vysoko nadštandardný zisk 4,1 %. Naopak americký akciový index S&P 500 odpísal 0,8 % s tým, ako v USA rapídne pribúda novo nakazených.

Globálne dlhopisové trhy zaznamenali podľa najširšieho globálneho indexu Bloomberg Barclays výborný týždeň, kedy pripísali zisk 0,7 %, pričom priemerný globálny výnos do doby splatnosti poklesol o 0,04 % na 0,87 %.

Globálny komoditný index S&P GSCI pripísal zisk 2,6 %. Cena ropy Brent vzrástla o 5,1 % na úroveň 45 dolárov za barel. Zlato naopak pokleslo o 0,7 % na úroveň 1872 dolárov za trojskú uncu.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›