Minulú stredu zasadala americká centrálna banka Fed. Výstup z rokovania bol o niečo viac agresívny, než investori očakávali. Kým pôvodne Fed očakával prvé zvýšenie úrokových sadzieb až v roku 2024, teraz americká menová autorita očakáva prvé zvýšenie úrokových sadzieb "už" v roku 2023. Navyše sa vo Fede v blízkej dobe začne diskutovať o postupnom znižovaní mesačných objemov nákupov dlhopisov v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania čiže tlačenia peňazí (angl. tapering). Pritom teraz Fed každý mesiac nakupuje dlhopisy v objeme 120 miliárd dolárov, 80 miliárd amerických vládnych dlhopisov (Treasuries) a 40 miliárd dlhopisov krytých hypotékami. Vo finále agresívne vyznenie zasadnutia americkej centrálnej banky poslalo finančné trhy nadol.
Najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 1,9%. Stredoeurópsky akciový index CECEEUR odpísal 2,3%. Celkovo však zostávajú globálne akciové trhy ako celok aj naďalej predražené, pretože naše globálne valuačné Z-Score dosahuje hodnoty 2,3, čo je stále blízko historického maxima. Priemerná globálna akciová valuácia sa tak pohybuje približne 2,3 smerodajné odchýlky nad historickým priemerom, čo je skutočne bezprecedentné. Preto sa domnievam, že akciové výnosy budú v najbližších niekoľkých rokoch skôr podpriemerné. Priemerné ročné akciovej zhodnotenie vrátane dividend v nasledujúcich piatich rokoch pravdepodobne neprekročí 5%.
Takisto dlhopisy minulý týždeň poklesli. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal 1,0%, pričom priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti vzrástol o 0,05 percentuálneho bodu na úroveň 1,13%. V reálnom inflačne upravenom vyjadrení však zostáva priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -3,0%. Záporné reálne inflačne-očistené dlhopisové výnosy do splatnosti pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. Financial Repression). Výkonnosť indexov korporátnych dlhopisov bola tiež mierne negatívna.
Pokiaľ ide o výhľad na dlhopisy, aj tie sú rovnako ako akcie momentálne drahé, na relatívnej báze dokonca ešte drahšie ako akcie. Preto sa domnievam, že zhodnotenie dlhopisov bude v najbližších niekoľkých rokoch podpriemerné v porovnaní s priemernými historickými tendenciami.
V minulom týždni sa nedarilo ani komoditám. Globálny komoditný index S&P GSCI odpísal 2,3%. Ropa však mierne posilnila, pretože cena barelu severomorského Brent vzrástla o 1,1% na 74 dolárov. Zlato odpísalo 5,8% na úroveň 1768 dolárov za trójsku uncu.
Agresívny Fed bol naopak terno pre americký dolár, ktorý v minulom týždni výrazne posilnil. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných mien, za minulý týždeň posilnil o 1,8%. Voči euru dolár posilnil o 2,0% na úroveň 1,186 USD/EUR. Koruna minulý týždeň oslabovala. Voči doláru koruna oslabila o 2,6% na úroveň 21,45 CZK/USD a voči euru koruna oslabila o 0,7% na úroveň 25,52 CZK/EUR.
Graf týždňa - Dlhý býčí trh na dlhopisoch je na konci
Podľa analýzy britskej investičnej spoločnosti Schroders neboli dlhopisy ako globálna trieda aktív nikdy tak drahé ako dnes. Dnešný graf ukazuje, že momentálne sa približne 20% všetkých dlhopisov obchoduje so záporným výnosom do splatnosti. To znamená, že ak si investor na trhu taký dlhopis za aktuálnu trhovú cenu kúpi a bude ho držať až do jeho splatnosti, s istotou realizuje stratu. Toto je pravdepodobne kľúčová absurdita súčasného finančného sveta, ktorá je samozrejme spôsobená bezprecedentným kvantitatívnym uvoľňovaním, čiže tlačením nekrytých peňazí kľúčovými centrálnymi bankami.
Situácia zašla dokonca až tak ďaleko, že sa v uplynulých dňoch dostal prvýkrát do záporu tiež výnos do splatnosti gréckeho vládneho dlhopisu s päťročnou splatnosťou. Pritom zadlženosť Grécka podľa pomeru vládneho dlhu k HDP už presahuje bezprecedentných 200%. Ďalej tiež platí, že približne 60% všetkých dlhopisov nesie výnos do splatnosti do 1% a iba približne 5% dlhopisov nesie výnos do splatnosti nad 4%. V roku 1997 pritom bola situácia diametrálne odlišná, pretože drvivá väčšina dlhopisov niesla výnos do splatnosti nad 4%.
Pri analýze globálneho dlhopisového trhu z dlhého historického pohľadu môžeme tvrdiť, že globálny býčí trh na dlhopisoch začal približne na začiatku 80. rokov minulého storočia. Odvtedy dlhopisové výnosy do splatnosti postupne klesali a tým rástli trhové ceny dlhopisov. Dlhopisoví investori tak v uplynulých 40 rokoch realizovali fenomenálne zisky. Tento veľký býčí trh je už však na konci, pretože priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti podľa agentúry Bloomberg momentálne predstavuje približne iba 1% nominálne. Dlhopisové výnosy do splatnosti už tak nemajú kam ďalej výrazne klesať, resp. trhové ceny dlhopisov už nemajú kam príliš rásť.
Pritom ak by sme očistili priemerný globálny nominálny dlhopisový výnos o priemernú globálnu mieru inflácie, ktorá momentálne činí 4,1%, dostaneme negatívny priemerný globálny reálny inflačne-očistený dlhopisový výnos do splatnosti na úrovni -3%. Túto situáciu pritom označujeme ako finančnú represiu (angl. Financial Repression). Trúfam si preto tvrdiť, že celkové zhodnotenie dlhopisov bude v nasledujúcich rokoch oproti priemerným historickým tendenciám podpriemerné a investori budú nútení svoje portfólia omnoho viac diverzifikovať.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.