Siedme zvýšenie základnej úrokovej sadzby

    • Týždeň na finančných trhoch

Česká národná banka vo štvrtok v súlade s trhovým konsenzom zvýšila základnú úrokovú sadzbu, dvojtýždňovú repo sadzbu, o 50 bázických bodov alebo 0,5% z 4,50% na rovných 5%. Išlo už o siedme zvýšenie úrokových sadzieb v rade, pričom repo sadzba sa dostala na najvyššiu úroveň od roku 2001. ČNB svoje rozhodnutie zdôvodnila predovšetkým nepriaznivým inflačným výhľadom. Vo februári totiž dosiahla medziročná miera inflácie 11% a v nasledujúcich mesiacoch takmer s istotou ďalej výrazne porastie. Napríklad podľa maklérskej spoločnosti Wood & Company by mala priemerná miera inflácie za celý tento rok dosiahnuť 13%, pričom riziká prognózy sú vychýlené rozhodne smerom nahor.

Na globálnych finančných trhoch bol minulý týždeň relatívny pokoj, volatilita teda bola v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami skôr podpriemerná. Na globálnych devízových trhoch, pokiaľ ide o naše kľúčové menové páry, teda eurodolár a korunu, sme nezaznamenali väčšie pohyby.
  • Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára oproti košu ďalších hlavných svetových mien, primárne euru a jenu, nepatrne o 0,2% oslabil. Voči euru dolár oslabil o 0,5% na 1,104 USD/EUR.
  • Koruna mierne posilnila, voči euru o 1,1% na 24,38 CZK/EUR a voči doláru o 1,5% na 22,06 CZK/USD.
Na globálnych akciových trhoch bol pred nadchádzajúcou výsledkovou sezónou za prvý štvrťrok tiež skôr pokoj. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal drobný zisk 0,4 %.
  • Nám urobili radosť stredoeurópske akcie, ktorých index CECEEUR pripísal nadpriemerný zisk 4,3%. Pritom české akcie podľa indexu PX pripísali zisk 2,0 %.
  • Najväčšiu stratu pripísali japonské akcie, ktorých index Nikkei oslabil o 1,7 %. Japonské akcie tak korigovali silné zisky z predchádzajúceho týždňa.
Globálne dlhopisové trhy korigovali predchádzajúce straty, keď najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,4 %. Od začiatku roka je však, na dlhopisovú triedu aktív, v obrovskom mínuse -6,7%! Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti minulý týždeň nepatrne o jeden bázický bod poklesol na 2,20 %.
  • Výnos do doby splatnosti kľúčového globálneho dlhopisového inštrumentu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), poklesol o 9 bázických bodov na 2,38%.
  • Pomerne slušne sa darilo globálnemu trhu korporátnych dlhopisov, ktorých indexy pripísali zisk okolo 1%.
  • Aj české vládne dlhopisy korigovali predchádzajúce straty, keď ich index posilnil o 0,9%. Od začiatku roka je však index českých vládnych dlhopisov v silnom mínuse -5,5% a za posledných 12 mesiacov činí strata indexu dokonca -11,2%! Výnos českého vládneho dlhopisu s krátkou dvojročnou splatnosťou poklesol o 2 bázické body na 4,92 % a výnos českého vládneho dlhopisu s dlhou desaťročnou splatnosťou poklesol o 20 bázických bodov na 3,91 %. Aj naďalej je tak výnosová krivka českých vládnych dlhopisov (CZGB) silne invertovaná.
Globálne komoditné trhy korigovali predchádzajúci silný rast. Globálny komoditný index S&P GSCI oslabil o 7,7 %.
  • Cena severomorskej ropy Brent oslabila o 13,5% na 104 dolárov za barel.


Michal Stupavský
Investičný stratég
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›