GRAF TÝŽDŇA - Priemerná globálna miera inflácie prudko rastie

    • Graf týždňa

Včera boli zverejnené dáta o českej inflácii za júl. Medziročný rast spotrebiteľských cien zrýchlil rýchlejšie, než analytici očakávali. Medziročný rast inflácie v českej ekonomike totiž v júli dosiahol 3,4 % po 2,8 % v júni. Aj naďalej sa tak česká inflácia pohybuje výrazne nad 2% inflačným cieľom Českej národnej banky. Pritom podľa odhadu niektorých ekonómov by na konci tohto roku mohla miera inflácie vzrásť až na 4 %.

GRAF TÝŽDŇA - Priemerná globálna miera inflácie prudko rastie

Silne rastúca inflácia nie je rozhodne len český fenomén. Inflačné tlaky veľmi výrazne rastú v celej svetovej ekonomike. Agentúra Bloomberg meria priemernú globálnu mieru inflácie od roku 2015. Jej vývoj môžeme pozorovať na grafe nižšie. Na začiatku minulého roku dosiahla priemerná globálna miera inflácie cyklického dna na úrovni 2,0 %. Avšak od tej doby globálna inflácie prudko rastie, okrem iného aj v dôsledku bezprecedentných objemov nákupov dlhopisov kľúčovými centrálnymi bankami. Ide o tzv. programy kvantitatívneho uvoľňovania (quantitative easing – QE), v rámci ktorého sa do finančného systému dostávajú obrovské kvanta nových peňažných jednotiek.

Aktuálne je tak priemerná globálna miera inflácie 4,2 %, čo je dlhoročné maximum. Predstavitelia najvýznamnejšej centrálnej banky, amerického Fedu, sa pritom v poslednom období vyjadrovali v tom zmysle, že zvýšená inflácie bude americkú ekonomiku trápiť dlhšie, než pôvodne očakávali, a že by miera inflácie mohla ešte ďalej rasť. Toto je pritom globálny fenomén a nemôžeme preto do nasledujúcich kvartálov úplne vylúčiť scenár tzv. globálnej stagflácie, teda kombinácie slabého ekonomického rastu a zároveň zvýšenej inflácie výrazne nad inflačnými cieľmi centrálnych bánk. Podľa predstihových makroekonomických indikátorov, napr. PMI, sa teraz skutočné zdá, že dynamika svetovej ekonomiky je aktuálne na svojom cyklickom vrchole a najneskôr od tohtoročného štvrtého kvartálu by mohlo nastať citeľné spomalenie.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›