GRAF TÝŽDŇA - História sa neopakuje, ale často sa rýmuje

    • Graf týždňa

História sa neopakuje, ale často sa rýmuje. Pri vrchole amerického akciového trhu v roku 2000, ktorý dnes mnohí označujú za technologickú bublinu, dosiahli valuácie čiže ocenenie amerických akcií nových historických maxím. Ukazovateľ P/S - pomer ceny akcie a tržieb na jednu akciu (price-to-sales ratio) - hlavného amerického akciového indexu S&P 500 dosiahol hodnotu 2,3 ​​a u sub-indexu technologických spoločností tento ukazovateľ dosiahol hodnotu 7,5.

GRAF TÝŽDŇA - História sa neopakuje, ale často sa rýmuje Aktuálne hodnoty ukazovateľa P/S sú na podobných úrovniach. Index S&P 500 sa aktuálne obchoduje na úrovni 3,2-násobku ročných tržieb, čo je dokonca výrazne, konkrétne o 40%, vyššie ako v roku 2000. P/S sub-indexu technologických spoločností je momentálne presne na hodnote z roku 2000, teda na hladine 7,5-násobku.

Sú preto momentálne americké akcie v bubline podobne ako pred 21 rokmi? Čisto podľa akciových valuácií rozhodne áno. Z tohto dôvodu sa domnievam, že priemerné ročné očakávané zhodnotenie amerických akcií na horizonte najbližších piatich rokov je oproti historickým tendenciám silne podpriemerné a zároveň výrazne nižšie ako u hlavných globálnych akciových indexov či prípadne u stredoeurópskeho regiónu, ktorý v rámci našej alokácie aktív silne preferujeme. Toto je pritom kľúčový dôvod, prečo máme v rámci alokácie aktív našich investičných portfólií americké akcie voči benchmarkom čiže porovnávacím indexom silne podvážené. Znamená to, že americké akcie majú v našich investičných portfóliách výrazne nižšiu váhu oproti neutrálnej strategickej alokácii aktív.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›