Inštitút medzinárodných financií (Institute of International Finance) včera zverejnil pravidelnú kvartálnu analýzu, ktorá sa venuje celkovej globálnej zadlženosti, teda zadlženosti všetkých ekonomických subjektov – vlády, podniky a domácnosti. V priebehu tohto druhého štvrťroku celkový globálny dlh vzrástol o 5 biliónov dolárov na nový rekord 296 biliónov dolárov. Podiel celkového globálneho dlhu na globálnom HDP pritom mierne poklesol, vďaka silnému oživeniu svetovej ekonomiky v druhom štvrťroku, na 353 %, avšak aj tak sa tento pomer pohyboval blízko historického maxima. Celkovo sa tak jednoznačne potvrdil už pomerne známy fakt, že objem celkového dlhu vo svetovej ekonomike nebol nikdy väčší.
Vzhľadom k takto vysokému objemu dlhu v globálnom ekonomickom systéme podľa môjho názoru nebude v žiadnom prípade možné, aby kľúčové centrálne banky v čele s americkým Fedom a Európskou centrálnou bankou boli schopné aktuálne ultra uvoľnené nastavenie menovej politiky v nasledujúcich rokoch výraznejšie sprísniť. V prípade Fedu sa zatiaľ len diskutuje o možnom postupnom znižovaní objemu nákupu dlhopisov v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania (tapering). Pokiaľ ide o začiatok zvyšovania základných úrokových sadzieb, k tomu veľmi pravdepodobne nedôjde ešte po niekoľko nasledujúcich liet. Veľmi podobná je pritom pozícia Európskej centrálnej banky.
A pokiaľ ide napríklad o Českú národnú banku, tá už kvôli silne zvýšenej inflácii, 4,1% medziročne v auguste, s cyklom zvyšovania základných úrokových sadzieb začala, keď jej základná úroková sadzba momentálne činí 0,75 % a medzi ekonómami sa čím ďalej viac diskutuje o tom, že by ČNB mohla na svojom nadchádzajúcom zasadnutí 30. septembra zvýšiť základnú úrokovú sadzbu rovno o pol percentuálneho bodu na 1,25 %. Česká ekonomika si mierne vyššie úrokové sadzby, na rozdiel od USA a eurozóny, môže dovoliť, nakoľko úroveň celkového dlhu je v Česku podstatne nižšia. Avšak aj tak zostanú reálne inflačne očistené úrokové sadzby hlboko v zápore, teda tzv. finančná represia v dohľadnej dobe nezmizne ani z českého kapitálového trhu.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.