GRAF TÝŽDŇA - Aj naďalej vsádzame na hodnotové tituly a vyhýbame sa rastovým titulom

    • Graf týždňa

V rámci našej globálnej akciovej alokácie aj naďalej vsádzame predovšetkým na hodnotové akcie (value stocks) a skôr sa vyhýbame rastovým akciám (growth stocks). Vzhľadom k tomu, že sme konzervatívni investori s orientáciou na dlhý investičný horizont, vychádza táto dôležitá akciová stávka primárne z rozdielu vo valuaciách  čiže ocenení.

GRAF TÝŽDŇA - Aj naďalej vsádzame na hodnotové tituly a vyhýbame sa rastovým titulom

Hodnotové akcie sa z globálneho pohľadu – na báze globálneho akciového indexu MSCI All Country World Value – na základe najpoužívanejšieho valuačného indikátora EV/EBITDA aktuálne obchodujú na úrovni 12 násobku. Na druhú stranu rastové akcie sa nám z globálneho pohľadu – na báze globálneho akciového indexu MSCI All Country World Growth – zdajú byť momentálne silne predražené, nakoľko valuácia EV/EBITDA činí 22 násobok, čo je skutočne bezprecedentná hodnota. Diskont hodnotových akcií voči rastovým akciám tak momentálne činí extrémnych 44 %!

Domnievame sa, že takto veľký diskont nie je v žiadnom prípade ospravedlniteľný. Zároveň očakávame, že sa tento valuáčny diskont v strednodobom horizonte výrazne zníži, čo by malo relatívnej výkonnosti našich investičných portfólií voči porovnávacím indexom čiže benchmarkom výrazne pomôcť.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›