Európska centrálna banka pokračuje v masívnych monetárnych stimuloch prostredníctvom svojich programov nákupu aktív, kvantitatívneho uvoľňovania čiže tlačenia peňazí. Súvaha čiže bilancia ECB sa zatiaľ od začiatku roka zväčšila o bezprecedentných 38 %, z 4,7 biliónov euro na aktuálnych 6,5 bilióna euro.
ECB túto menovú stimuláciu realizuje tak, že na voľnom trhu nakupuje vládne a korporátne dlhopisy a oproti tomu emituje novú likviditu, doslova takpovediac z ničoho. Kvôli tomu ono označenie tlačenie peňazí.
Je evidentné, že ECB svojimi nákupmi aktív zásadným spôsobom podporuje trhové ceny dlhopisov a zároveň znižuje požadované dlhopisové výnosy do doby splatnosti. Nebyť bezprecedentných monetárnych stimulov ECB, trhové ceny vládnych a korporátnych dlhopisov by boli podstatne nižšie a dlhopisové výnosy do doby splatnosti podstatne vyššie.
ECB, podobne ako americký Fed, v podstate zničila neutrálnu cenotvorbu na finančných trhoch. Trhové ceny dlhopisov, resp. aktuálne požadované dlhopisové výnosy do doby splatnosti preto už zďaleka neodrážajú neutrálne či nestranné ocenenie rizika. Štruktúra finančných trhov tak bola zásadným spôsobom pokrivená.
Na druhú stranu taktiež platí, že bez masívnych monetárnych stimulov ECB by bolo väčšine investorov zrejmé, že zadlženosť štátov v eurozóne, predovšetkým v problematickom južnom krídle, by nebola v žiadnom prípade udržateľná. Trúfam si preto tvrdiť, že bez masívneho tlačenia peňazí zo strany ECB by už dávno v eurozóne vyčíňala ďalšia dlhová kríza.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.