GRAF TÝŽDŇA – Objem dlhopisov so záporným výnosom na novom historickom maxime

    • Graf týždňa

Globálny objem dlhopisov so záporným výnosom do doby splatnosti sa dostal na nové historické maximum, ktoré momentálne činí 17,8 bilióna dolárov. Zároveň platí, že týchto 17,8 biliónov dolárov činí viac než 20 % všetkých globálne emitovaných dlhopisov. Teda viac než pätina všetkých dlhopisov na globálnych finančných trhoch nesie záporný výnos do doby splatnosti.

GRAF TÝŽDŇA – Objem dlhopisov so záporným výnosom na novom historickom maxime

Záporný výnos do doby splatnosti pritom znamená to, že pokiaľ si investori tieto dlhopisy kúpia a budú ich držať až do ich splatnosti, s istotou realizujú stratu. Navyše musíme zdôrazniť, že globálny objem dlhopisov sa záporným reálnym výnosom do doby splatnosti, teda nominálnym výnosom zníženým o mieru inflácie, je ešte ďaleko väčší. Túto situáciu označujeme ako finančnú represiu (anglicky financial repression).

Môžeme taktiež povedať, že dlhopisy sú z globálneho hľadiska momentálne najdrahšie v histórii, nakoľko priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti podľa agentúry Bloomberg je momentálne na historickom minime na úrovni 0,87 %. Investori to dnes preto nemajú s investíciami do dlhopisov vôbec jednoduché a sú nútení hľadať prijateľnejšie alternatívy.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›