GRAF TÝŽDŇA – Index S&P 500 je od začiatku roku na nule

    • Graf týždňa

Je tomu skutočne tak. Výkonnosť hlavného amerického akciového indexu S&P 500 sa dostala od začiatku roku na nulu. Tohtoročné lokálne minimum index dosiahol 23.marca a od tej doby zhodnotenie dosiahlo enormnú úroveň 44 %.

GRAF TÝŽDŇA – Index S&P 500 je od začiatku roku na nule Vzhľadom k tomu, že sa momentálne svetová ekonomika nachádza v najhlbšej hospodárskej recesii od Veľkej depresie v 30. rokoch 20. storočia, pričom podľa poslednej prognózy Medzinárodného menového fondu by malo globálne HDP v tomto roku poklesnúť o bezprecedentných 5 percent, je aktuálna cenová úroveň amerického akciového indexu a vo všeobecnosti globálnych akciových trhov možno trochu prekvapujúca. Navyše v rámci práve začínajúcej výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok budú korporátne zisky a cash flow klesať medziročne o desiatky percent a čo sa globálnej pandémie koronavírusu týka, minimálne v USA to vyzerá na druhú veľkú vlnu nákazy.

Domnievame sa, že vzhľadom k vyššie spomenutej situácii je relatívne veľmi dobrá výkonnosť amerického akciového indexu daná mimoriadnymi opatreniami v rámci nastavenia menovej politiky kľúčových centrálnych bánk v čele s americkým Fedom a Európskou centrálnou bankou. Tieto kľúčové menové autority momentálne nakupujú dlhové cenné papiere mimoriadnym tempom, ktoré sme nevideli ani pri minulej globálnej finančnej kríze 2008-2009.

Pokiaľ ide o môj investičný výhľad do konca tohto roku, môj základný scenár počíta s tým, že globálne akciové trhy budú pokračovať v miernom raste. Základnou tézou, o ktorú tento výhľad opieram, je skutočnosť, že aj vďaka vyššie spomínaným programom kvantitatívneho uvoľňovania sa na globálnych finančných trhoch nachádza obrovské množstvo voľnej hotovosti, ktorá musí byť niekde alokovaná. Dlhopisy sú momentálne najdrahšie v histórii, keď priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti podľa agentúry Bloomberg momentálne činí len 0,92 percenta. Investori tak nemajú inú možnosť, než významnú časť voľného kapitálu alokovať naďalej do akcií.  možnost, než významnou část volného kapitálu alokovat dále do akcií.

Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›