GRAF TÝŽDŇA – Globálna akciová tržná kapitalizácia na novom rekorde

    • Graf týždňa

Globálne akciové trhy si doposiaľ v tomto roku, s prihliadnutím k ekonomickým dopadom pandémie, pripisujú nadštandardné zisky. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World totiž od začiatku roka pripisuje zhodnotenie na úrovni 7 %.

GRAF TÝŽDŇA – Globálna akciová tržná kapitalizácia na novom rekorde Hlavne v poslednom týždni od amerických prezidentských volieb akciové trhy silne rástli, rovnako pod vplyvom správ o nádejnej vakcíne od spoločnosti Pfizer. Vo výsledku sa globálna akciová trhová kapitalizácia dostala na nové historické maximum 95 biliónov dolárov. Pritom na začiatku roka trhová kapitalizácia činila 87 biliónov dolárov.

Akciové valuácie sa však v dôsledku solídneho akciového rastu na jednej strane a strmého prepadu korporátnych fundamentov ako zisky na strane druhej dostali na veľmi vysoké úrovne, najvyššie od roku 2002. Pritom pre výkonnosť v strednodobom horizonte piatich rokov sú štartovacie valuácie pre očakávané budúce zhodnotenie zásadné. Investori by sa preto mali zmieriť s tým, že v nasledujúcich piatich rokoch budú akciové výnosy pravdepodobne veľmi slabé, nakoľko valuácie by sa zo súčasných prestrelených úrovni mali postupne dostať výrazne nižšie.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›