Kľúčovou udalosťou minulého týždňa bolo stredajšie zasadnutie americkej centrálnej banky Fed. Fed zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu, federal funds rate, o pol percentuálneho bodu, čo je najväčšie jednorazové zvýšenie za posledných 22 rokov. V široko očakávanom kroku Fed jednomyseľným rozhodnutím posunul cieľovú sadzbu federal funds rate z rozpätia 0,25 % až 0,5 % na rozpätie 0,75 % až 1 %, pričom ďalšie zvýšenia budú pravdepodobne nasledovať v podobnom rozsahu aj na nasledujúcich zasadnutiach v nasledujúcich mesiacoch. Fed tiež uviedol, že v júni začne znižovať objem svojej súvahy, ktorá napučala na súčasných 9 biliónov dolárov. To by mal byť ďalší výrazný krok v rámci boja s extrémnou infláciou, ktorá sa v USA teraz pohybuje na 40-ročných maximách
Vo štvrtok prebehlo zasadnutie Českej národnej banky. ČNB zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu, dvojtýždňovú repo sadzbu, o 75 bázických bodov z 5 % na 5,75 %. Repo sadzba sa tak dostala na najvyššiu úroveň od októbra 1999. Jednalo sa o jastrabie prekvapenie, pretože konsenzus analytikov počítal so zvýšením „iba“ o 50 bázických bodov. Zároveň išlo o ôsme zvýšenie úrokových sadzieb v rade. Hlavným dôvodom ďalšieho výrazného sprísnenia menovej politiky ČNB je veľmi nepriaznivý inflačný výhľad. Zatiaľ čo predchádzajúca zimná prognóza ČNB očakávala priemernú mieru inflácie v českej ekonomike v roku 2022 na úrovni 8,5 %, nová jarná prognóza počíta s 13,1 %! Navyše aj priemerná miera inflácie v roku 2023 by sa mala pohybovať výrazne nad 2 % inflačným cieľom ČNB na úrovni 4,1 %. ČNB vo svojej novej prognóze ďalej výrazne znížila odhad rastu českej ekonomiky na tento rok. Zatiaľ čo podľa predchádzajúcej prognózy malo české HDP v tomto roku 2022 vzrásť o 3,0 %, podľa novej prognózy to bude iba 0,8 %. Pritom v priebehu druhého polroka by malo dokonca dôjsť k medziročnému poklesu českej ekonomiky. Môj základný globálny makroekonomický scenár stagflácie sa tak pomaly ale iste začína realizovať aj v českej ekonomike.
Na menových trhoch pokračoval dolár v posilňovaní. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných svetových mien, predovšetkým euru a jenu, posilnil o 0,7 % na 103,7 bodov. Koruna bola celkovo stabilná. Voči euru oslabila o 0,2 % na 24,67 CZK/EUR a voči doláru zostala na úrovni 23,34 CZK/USD.
Pokiaľ ide o vývoj na globálnych akciových a dlhopisových trhoch, výpredaje v priebehu minulého týždňa neustávali. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World poklesol o 1,5 % a od začiatku roka už stráca 14,7 %. Za zmienku stoja pokračujúce poklesy akcií najväčších technologických spoločností (megacaps), ktorých index NYSE FANG+ odpísal ďalších 2,2 % a od začiatku roka už stráca masívnych 29,5 %. Domnievam sa však, že tieto akcie bude klesať aj naďalej, pretože ich valuácie sú stále príliš vysoké, a to najmä s prihliadnutím na silne slabnúcu dynamiku tržieb a zisku. P/E indexu NYSE FANG+ teraz činí 25 a EV/EBITDA 17.
Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odpísal ďalších 1,3 %. Pritom priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o ďalších 13 bázických bodov na 2,70 %. Treba tiež dodať, že dlhopisy zažívajú jeden z najhorších štartov do nového roku vo svojej histórii, keď index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond od začiatku roka stráca už, na dlhopisy naozaj masívnych, 12,4 %. Pokiaľ ide o výnos do doby splatnosti najdôležitejšieho globálneho dlhopisového inštrumentu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), ten vzrástol o ďalších 19 bázických bodov na 3,13 %. Výnos do doby splatnosti nemeckého vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou vzrástol aj o 19 bázických bodov na 1,13 %. České vládne dlhopisy zažili tiež zlý týždeň, keď ich index odpísal 1,9 % a od začiatku roka už stráca 9,3 %. Výnosová krivka českých vládnych dlhopisov je aj naďalej silne invertovaná, pretože výnosy do doby splatnosti na krátkom konci výnosovej krivky sú výrazne vyššie ako na jej dlhom konci. Dvojročný výnos na konci minulého týždňa bol 5,94 % a desaťročný výnos bol 4,67 %. Indexy korporátnych dlhopisov investičného i neinvestičného špekulatívneho stupňa (higj-yield) poklesli o ďalších 1-2 %.
Komodity pokračovali celkovo v raste, keď globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 1,9 %. Cena severomorskej ropy Brent vzrástla o ďalších 2,8 % na úroveň 112 dolárov za barel.
Michal Stupavský
Investičný stratég