DENNÁ GLOSA - Za akciovým rastom hľadajte hlavne kvantitatívne uvoľňovanie alias tlačenie peňazí

    • Denná glosa

Investori často diskutujú faktory, ktoré stoja za aktuálnymi historickými rekordmi akciových trhov. Koniec koncov celková globálna akciová trhová kapitalizácia je aktuálne na historickom maxime na úrovni 107 biliónov dolárov. Nie, nie je to dynamika HDP, inflácia, úrokové sadzby, ani korporátne fundamenty ako tržby, zisky či cash flow. Ukazuje sa, že kľúčovým faktorom silného rastu globálnych akciových trhov v posledných 11 rokoch je bezprecedentný rast objemu globálnej peňažnej zásoby.

DENNÁ GLOSA - Za akciovým rastom hľadajte hlavne kvantitatívne uvoľňovanie alias tlačenie peňazí

Ako ukazuje nasledujúci graf, z dlhodobého pohľadu existuje skutočne veľmi silný vzťah medzi globálnymi akciovými trhmi, tu podľa indexu MSCI All Country World, a globálnou peňažnou zásobou. Pritom sa zdá, že akciové indexy len s určitým miernym meškaním nasledujú vývoj globálnej peňažnej zásoby. Vývoj v minulom roku bol pritom bezprecedentný. Globálna peňažná zásoba rástla najrýchlejším tempom od globálnej finančnej krízy. Ku konci roku 2020 bol medziročný rast 18 %. Dopad pandémie na globálne akciové trhy tak bol len krátkodobý a od konca prepadu v marci si globálne akciové indexy pripísali rast okolo 60 %. Ceny akcií tak opäť nasledovali dynamiku objemu peňazí vo svetovom finančnom systéme potom, čo kľúčové centrálne banky kvôli pandémii rozbehli svoje tlačiarenské lisy na plné obrátky.

Hlavné globálne akciové indexy sú aktuálne na nových historických maximách. Globálny valuačný indikátor P/E je momentálne na úrovni 32, čo je najvyššia hodnota od technologickej bubliny v roku 2000. Pritom náš proprietárny valuačný model indikuje, že oproti historickým priemerom sú globálne akciové trhy nadhodnotené o približne 50 %. Preto si myslíme, že priemerné očakávané ročné akciové výnosy pre nasledujúcich päť rokov sú veľmi silno podpriemerné. Investori sa jednoducho budú musieť s týmto faktom zmieriť. Na základe historických štatistík globálnych finančných trhov totiž jednoznačne platí, že po období silného rastu a veľmi vysokých valuáciach prichádza obdobie výnosového pôstu.Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›