DENNÁ GLOSA - Rozvíjajúce sa akciové trhy nám konečne robia veľkú radosť

    • Denná glosa

V rámci našej globálnej akciovej alokácie predstavujú rozvíjajúce sa trhy (emerging markets) našu najvyššiu stávku voči porovnávacím indexom čiže benchmarkom. Na rozvíjajúcich sa trhoch sú naše investičnés portfólia veľmi výrazne voči benchmarkom nadvážené a sme nesmierne radi, že v posledných mesiacoch konečne začali rozvíjajúce sa trhy trhy rozvinuté v čele s USA outperformovať.

DENNÁ GLOSA - Rozvíjajúce sa akciové trhy nám konečne robia veľkú radosť Od začiatku tohto roka zatiaľ rozvíjajúce sa trhy pripísali zisk 8,1 %, zatiaľčo rozvinuté trhy podľa indexu MSCI World „len“ 3,1 %. A od začiatku vlaňajšieho roku 2020 rozvíjajúce sa trhy pripisujú zhodnotenie 25 %, zatiaľčo rozvinuté trhy „len“ 18 %. Pritom vlani začali rozvíjajúce sa trhy outpeformovať približne na začiatku septembra, ako koniec koncov ukazuje graf nižšie.

Domnievam sa, že by rozvíjajúce sa trhy mali outperformovať aj v nadchádzajúcich mesiacoch a to primárne z valuáčnych dôvodov. Rozvinuté trhy sú podľa ukazovateľa EV/EBITDA aktuálne ocenené na úrovni 17,3-násobku, zatiaľčo rozvíjajúce sa trhy len na úrovni 14,9-násobku. Na rozvíjajúcich sa trhoch je tak prítomný 14% valuáčny diskont, ktorý by sa mal podľa môjho názoru v nasledujúcich mesiacoch úplne neutralizovať.

Kľúčovým dôvodom je skutočnosť, že rozvíjajúce sa trhy v čele s Čínou a Indiou sú aktuálne hlavným a jednoznačným motorom rastu celej svetovej ekonomiky. Čína by mala v tomto roku podľa Medzinárodného menového fondu rasť 8% tempom a India dokonca 11% tempom. Rozvíjajúca sa Ázia je tak momentálne skutočne továrňou sveta. To by sa rozhodne malo pozitívne prejaviť aj na dynamike korporátnych ziskov lokálnych burzovo obchodovaných korporácií a následne tržných cenách ich akcií.

Druhým kľúčovým regiónom, ktorý máme v rámci emerging markets nadvážený je stredná Európa, ktorá je momentálne pravdepodobne vôbec najlacnejším regiónom na celom svete s trailing P/E na úrovni 15-násobku. Stredná Európa v posledných rokoch za globálnymi akciovými indexmi, a predovšetkým americkými akciami, výrazne zaostávala a ja pevne verím, že rok 2021 by mohol byť rokom práve stredoeurópskych akcií, a to práve jednak kvôli obrovskému valuáčnemu diskontu voči globálnym akciovým indexom a jednak kvôli obrovskej podvýkonnosti v uplynulých rokoch, ktorá ponúka obrovský potenciál pre efekt navrátenia sa k priemeru (mean-reversion effect).
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›