Globálna peňažná zásoba v minulom roku vzrástla o 15 biliónov dolárov, čo bolo najrýchlejšie tempo v histórii. Bol tak výrazne prekonaný rekord z roku 2017 na úrovni 8 biliónov dolárov. Za týmto minuloročným rastom objemu peňazí v globálnom finančnom systéme nehľadajme nič iného než bezprecedentne kvantitatívne uvoľňovanie alias tlačenie peňazí kľúčových centrálnych bánk.
Nie je sa potom čomu čudovať, že aj keď svetová ekonomika v minulom roku poklesla o približne 4 %, čo bol mimochodom najhlbší hospodársky pokles od 2. svetovej vojny a násobne silnejší pokles než 1% prepad v krízovom roku 2009, akciové trhy podľa najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World vzrástli o veľmi výrazných 14 %.
V uplynulých dňoch zasadali Európska centrálna banka a americký Fed. Obe kľúčové centrálne banky jednoznačne indikovali, že budú udržovať ultra uvoľnenú menovú politiku ešte po veľmi dlhú dobu. Peniaze sa tak budú „tlačiť“ i naďalej v bezprecedentných objemoch, čo bude trhy rizikových aktív v čele s akciami výrazne podporovať. Aj keď sú globálne akciové valuácie čiže ocenenia najvyššie od technologickej bubliny v roku 2000, je dosť pravdepodobné, že akcie budú pokračovať i naďalej v raste.
Výnosovo-rizikový profil akcií momentálne vnímame dosť asymetricky. Vidíme výraznú pravdepodobnosť, že akcie i naďalej porastú, kvôli rekordným valuáciam však len veľmi mierne. Na druhú stranu vidíme tiež možné, aj keď výrazne menej než 50 %, že by akciové trhy mohli v priebehu tohto roka zažiť opäť výraznejšiu korekciu. Koniec koncov posledné globálne makroekonomické dáta boli dosť slabé, čo aj v ostatných dňoch komentovali tiež zástupcovia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Pokiaľ ide o dynamiku svetovej ekonomiky v tomto roku, tá podľa nášho názoru bude mať tendenciu prekvapiť skôr smerom dolu.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.