DENNÁ GLOSA - Pasívnym fondom sa v minulom roku opäť darilo prilákať nový kapitál

    • Denná glosa

V posledných rokoch môžeme v investičnom svete sledovať výrazný posun smerom k pasívnym fondom a zároveň odklon od aktívnych fondov. Tento trend pokračoval aj v minulom roku.

DENNÁ GLOSA - Pasívnym fondom sa v minulom roku opäť darilo prilákať nový kapitál

Podľa dát spoločnosti Morningstar sa darilo prilákať nový kapitál predovšetkým investičným spoločnostiam, ktoré sa výrazne zameriavajú na spravovanie pasívnych fondov. Najväčší asset manažér na svete, americká spoločnosť BlackRock, ktorá spravuje ETF fondy pod značkou iShares, vlani získala 259 miliárd dolárov nového čistého kapitálu (prítoky mínus odtoky). Na druhom mieste skončila americká investičná spoločnosť Vanguard, ktorá sa tiež zameriava, takmer výhradne, na pasívne fondy. Vanguard vo výsledku v minulom roku celkovo získal 108 miliárd dolárov. Patrí sa dodať, že tieto dve investičné spoločnosti sú zároveň dve najväčšie investičné spoločnosti na svete. Pokračuje tak aj ďalší trend, kedy najväčší správcovia aktív získavajú najväčší objem nového dodatočného kapitálu od investorov.

Naopak najhoršie sa darilo investičným spoločnostiam, ktoré sa zameriavajú primárne na spravovanie aktívnych fondov. Najhoršie sa v minulom roku darilo americkej spoločnosti Franklin Templeton, ktorá prišla o 48 miliárd dolárov.Je pritom veľmi pravdepodobné, že tento trend presunu kapitálu z aktívnych do pasívnych fondov bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, pretože pasívne fondy sú všeobecne výrazne lacnejšie, čiže sú s nimi spojené výrazne nižšie manažérske poplatky. A práve na tento atribút sa čím ďalej viac najmä veľkých inštitucionálnych fondov v dnešnej dobe zameriava.

Upozornenie k publikovaným článkom ›