DENNÁ GLOSA - Ocenenie private equity transakcií tiež indikuje rekordné valuačné násobky

  Ako ukazuje dnešný graf, nielen verejné akciové trhy, ale aj ocenenie private equity transakcií z poslednej doby indikuje rekordné valuačné násobky. Z globálneho pohľadu platí, že zatiaľ čo v roku 2010 malo kľúčový valuačný násobok EV/EBITDA nad hodnotou 16 približne len 10% transakcií, v roku 2020 už tento podiel tvoril približne 35%. Pritom sa zvyčajne udáva, že neutrálna hodnota valuačného indikátora EV/EBITDA sa pohybuje okolo 8, a hodnoty výrazne nad 10 môžu indikovať výrazne nadhodnotenú valuáciu akvizičného cieľa.

  DENNÁ GLOSA - Ocenenie private equity transakcií tiež indikuje rekordné valuačné násobky

  Súkromný transakčný trh private equity tak do značnej miery kopíruje verejné globálne akciové trhy, pretože EV/EBITDA indikátor najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World momentálne činí 17, čo je tiež historický rekord, pričom dlhodobý historický priemer od roku 1995 činí 10.

  Trúfam si preto tvrdiť, že verejné akciové trhy a aj súkromný trh private equity je momentálne do značnej miery predražený a očakávané akciové zhodnotenie, resp. zhodnotenie private equity transakcií bude v strednodobom horizonte najbližších piatich rokov skôr podpriemerné. Sú to totiž práve valuácie čiže ocenenia, ktoré sú pre očakávané zhodnotenie v strednodobom horizonte kľúčové.

   
   
  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›