DENNÁ GLOSA - Objem globálneho dlhu na novom historickom maximu

    • Denná glosa

Podľa výpočtov švajčiarskej banky UBS dosiahol objem globálneho dlhu na konci minulého roka nové historické maximum na úrovni 280 biliónov dolárov. Pritom pomer globálneho dlhu k globálnemu HDP dosiahol taktiež nové historické maximum na úrovni 365 %. Svet sa teda topí v dlhu ako nikdy predtým. V týchto výpočtoch je pritom započítaný dlh štátny, korporátny a dlh domácností.

DENNÁ GLOSA - Objem globálneho dlhu na novom historickom maximu

Vzhľadom k tomuto bezprecedentnému objemu globálneho dlhu sa domnievam, že kľúčové centrálne banky nebudú schopné v nadchádzajúcich rokoch svoje základne úrokové sadzby zásadným spôsobom zvýšiť. Dlžníci by totiž jednoducho vyššie úrokové náklady neutiahli. Preto sa taktiež domnievam, že aj napriek tomu že sú globálne dlhopisové trhy na historických maximách s tým, že priemerný výnos do doby splatnosti globálneho dlhopisu činí len 0,9 %, zásadné korekcie na globálnych dlhopisových trhoch rozhodne nie sú na programe dňa. Navyše kľúčové centrálne banky budú pokračovať prakticky s istotou s bezprecedentným objemom kvantitatívneho uvoľňovania, čiže budú pokračovať v nákupoch dlhopisov doterajším tempom. To bude aj naďalej udržiavať dlhopisové výnosy do doby splatnosti na súčasných historických minimách.

Dlhopisoví investori to tak budú mať v najbližších rokoch veľmi ťažké. Jednak je výraznejšia korekcia vysoko nepravdepodobná, takže nebudú mať príležitosť nakúpiť za prechodne nižšie ceny. A zároveň taktiež platí, že dlhopisové výnosy do doby splatnosti sú už tak nízko, na historických minimách, že očakávané zhodnotenie dlhopisov v najbližších rokoch bude enormne nízke. Túto situáciu by sme taktiež mohli nazvať „začarovaný kruh dlhopisového investora“.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›