DENNÁ GLOSA - Korekcia na dlhopisových trhoch je zatiaľ zanedbateľná

    • Denná glosa

Globálne dlhopisové trhy zatiaľ v tomto roku korigujú extrémne silné zisky z minulého roka. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond zatiaľ v tomto roku odpisuje 1,9%. Dôvodom sú veľmi pravdepodobne pokračujúce obavy z rastúcich inflačných očakávaní, ktoré sú v USA aj eurozóne najvyššie za posledných desať rokov.

DENNÁ GLOSA - Korekcia na dlhopisových trhoch je zatiaľ zanedbateľná

Vo výsledku výnos do splatnosti vôbec najsledovanejšieho dlhopisu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou, zatiaľ v tomto roku vzrástol o 0,46 percentuálneho bodu na 1,37% (ceny dlhopisov a výnosy dlhopisov do doby splatnosti sa pohybujú protismerne). A ďalej priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti od začiatku roka vzrástol o 0,18 percentuálneho bodu na 1,01%.

Ako však ukazuje nasledujúci graf, z dlhodobého pohľadu je aktuálna korekcia na globálnych dlhopisových trhoch skutočne zanedbateľná. Na grafe vidíme práve priemerný globálny dlhopisový výnos do splatnosti od roku 1999. Na grafe je jasne viditeľné, že dlhodobý trend je jednoznačne silne klesajúci. To znamená, že v uplynulých rokoch ceny dlhopisov veľmi silno rástli a dlhopisoví investori zaznamenali veľmi tučné zisky. Aktuálne korekcia od začiatku tohto roka je však na grafe len ťažko rozpoznateľná.

Môj názor na globálne dlhopisové trhy je mierne negatívny, najmä čo sa týka vládnych dlhopisov relatívne bezrizikových krajín ako sú USA, Nemecko a koniec koncov tiež Česko. U týchto dlhopisových trhov očakávam kvôli rastúcim inflačným očakávaniam a stále veľmi uvoľneným fiškálnym politikám pokles cien a teda zároveň nárast požadovaných výnosov do splatnosti a to predovšetkým na dlhom konci výnosovej krivky, teda najmä u dlhších splatností. Výnosové krivky by tak postupne mali zvyšovať svoj sklon. Naopak pozitívne pozerám na niektoré segmenty korporátnych dlhopisov, najmä v segmente vysoko úročených špekulatívnych korporátnych dlhopisov s neinvestičným ratingom a to primárne u spoločností sa solídnou bilanciou a solídnym cash flow.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›