DENNÁ GLOSA - Hodnotovým akciám sa zatiaľ tento rok darí výrazne lepšie ako akciám rastovým

    • Denná glosa

Od začiatku tohto roka sa zatiaľ oveľa viac darí hodnotovým akciám (value stocks) z tradičných odvetví ako akciám rastovým (growth stocks). Globálny index hodnotových akcií MSCI All Country World Value totiž pripisuje zisk 8,2%, zatiaľ čo globálny index rastových akcií MSCI All Country World Growth pripisuje zanedbateľný zisk 0,5%.

DENNÁ GLOSA - Hodnotovým akciám sa zatiaľ tento rok darí výrazne lepšie ako akciám rastovým

V našich investičných portfóliách výrazne preferujeme práve hodnotové akcie, resp. fondy zamerané na hodnotové akcie, na úkor rastových akcií. Na výkonnosti našich investičných portfólií od začiatku roka sa preto výrazne lepšia výkonnosť hodnotových akcií silno podpísala k našej spokojnosti.

Medzi hodnotové sektory pritom patria predovšetkým finančné inštitúcie, energetika, maloobchod či spracovateľský priemysel. Akcie spoločností z týchto sektorov od začiatku roka silne profitovali z očakávania, že pokračujúce masívne menové a fiškálne stimuly a plošná vakcinácia obyvateľstva, umožní pomerne rýchly návrat do ekonomického normálu. Naopak výkonnosť rastových akcií, najmä z technologického sektora, bola výrazne zaťažená silným nárastom výnosov do doby splatnosti vládnych dlhopisov a to najmä v USA.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›