Globálne peňažná zásoba aktuálne rastie najrýchlejším tempom od krízového roku 2008. Aktuálne medziročné tempo rastu totiž činí 20 %.
Vzhľadom k tomu, že od globálnej finančnej krízy sú hlavné globálne akciové indexy s globálnou peňažnou zásobou dosť úzko korelované, sa nesmieme diviť tomu, že akciové trhy v tomto roku pokračujú vo veľmi silnom raste. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World totiž od začiatku roka pripisuje vysoko nadštandardný zisk 6 %. Pritom sa darí prevažne rozvíjajúcim sa trhom (emerging markets), ktoré podľa indexu MSCI Emerging Markets pripisujú zisk dokonca 12 %.
Aký bude vývoj na akciových trhoch v ďalších mesiacoch? Môj výhľad je mierne negatívny. Po prvé, predsa len je výkonnosť akciových trhov v posledných mesiacoch, aj napriek globálnej pandémii, skutočne fenomenálna. Index MSCI All Country World totiž za posledných 12 mesiacov pripisuje zhodnotenie 18 %. Pritom historicky na finančných trhoch platí, že po období silného rastu obvykle prichádza obdobie výnosového pôstu.
Po druhé, valuácie čiže ocenenie globálnych akciových trhov je enormne vysoké, blízko historických maxím. Napríklad globálny trailing P/E aktuálne činí 33,7 a to je výrazne nad úrovňou dlhodobého priemeru 20,3. Z historického porovnania platí, že vysoké akciové valuácie silne korelujú s podpriemernými očakávanými a aj v budúcnosti realizovanými výnosmi.
A po tretie, globálne inflačné tlaky sú momentálne na niekoľkoročných maximách, napríklad merané pomocou inflačných swapov. Nemôžem preto vylúčiť, že aj realizovaná inflácia sa v nadchádzajúcich mesiacoch dostane výrazne nahor, nad inflačné ciele centrálnych bánk. Koniec koncov kvantitatívne uvoľňovanie alias tlačenie peňazí kľúčových centrálnych bánk je stále bezprecedentné a fiškálne politiky zostávajú stále veľmi uvoľnené.
Môj základný scenár budúceho vývoje preto počíta s tým, že sa budú hlavné akciové indexy v nasledujúcich mesiacoch pohybovať približne okolo súčasných úrovní, pričom by som sa vôbec nedivil, pokiaľ by sme sa dočkali mierneho vyberaniaziskov a zdravej korekcie okolo 10-15 %.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.