DENNÁ GLOSA - Fed si nebude môcť dovoliť zásadným spôsobom zvýšiť úrokové sadzby

    • Denná glosa

Podľa dát americkej centrálnej banky zadlženosť americkej federálnej vlády - pomer dlhu k HDP - na konci minulého roka predstavovala 129%. Ako pritom ukazuje dnešný graf od Congressional Budget Office (CBO), zadlženosť americkej vlády by mala do roku 2050 vzrásť až na 200%!

DENNÁ GLOSA - Fed si nebude môcť dovoliť zásadným spôsobom zvýšiť úrokové sadzby

Toto je podľa môjho názoru kľúčový dôvod, prečo si americká centrálna banka jednoducho nebude môcť dovoliť úrokovej sadzby zásadným spôsobom zvýšiť a to ani v prípade, že miera inflácie cieľ Fedu výrazne prestrelí. Pomocou jednoduchej matematiky totiž dospejeme napríklad k záveru, že ak by Fed zvýšil základnú úrokovú sadzbu fed funds rate o jeden percentuálny bod a tento pohyb nahor by nasledovala celá výnosová krivka amerických vládnych dlhopisov, ročné úrokové náklady v pomere k HDP by veľmi výrazne vzrástli, približne o 1,3% v absolútnom vyjadrení.

Americký vládny dlh je teda momentálne tak obrovský, že si americká vláda výrazne vyššiu dlhovú službu jednoducho nemôže dovoliť. A Fed si je tejto skutočnosti samozrejme veľmi dobre vedomý. Môj základný scenár pritom počíta s tým, že miera inflácie nielen v USA v najbližších mesiacoch ďalej výrazne porastie. Médiá preto budú horúčkovito špekulovať, či Fed základné úrokové sadzby zvýši alebo nie. Realita však bude veľmi pravdepodobne taká, že nás na horizonte najbližších niekoľkých rokov bude čakať v lepšom prípade zvýšenie amerických úrokových sadzieb maximálne o pol percentuálneho bodu. Viac rozhodne nie, pretože takéto zvýšenie by bolo pre udržateľnosť amerického vládneho dlhu priamo smrtiace.

 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›