DENNÁ GLOSA - Dlhopisové trhy pod tlakom zvyšujúcich sa inflačných očakávaní

    • Denná glosa

Globálne dlhopisové trhy sú od začiatku roka pod tlakom zvyšujúcich sa inflačných očakávaní. V USA aj eurozóne sú aktuálne inflačné tlaky, merané pomocou inflačných swapov, najvyššie za posledných 8 rokov.

DENNÁ GLOSA - Dlhopisové trhy pod tlakom zvyšujúcich sa inflačných očakávaní

Vo výsledku zaznamenali globálne dlhopisové trhy od začiatku roka miernu korekciu. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond tak od začiatku roka stráca 1,9 %, zatiaľ čo priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti vzrástol o 0,15 % na 0,98 %. Výnos 10ročného amerického vládneho dlhopisu do doby splatnosti od začiatku roku vzrástol už o 0,36 % na 1,28 %.

Nedarí sa ani nemeckým vládnym dlhopisom. 10ročný výnos do doby splatnosti od začiatku roka zatiaľ vzrástol o 0,20 % na -0,37 %. Podobne sú na tom české vládne dlhopisy, ktorých index stráca 1,5 %, pričom 10ročný výnos do doby splatnosti vzrástol o 0,27 % na 1,57 %.

Výsledkom je taktiež výrazný pokles globálneho objemu dlhopisov so záporným výnosom do doby splatnosti. Zatiaľ čo na začiatku roka činil objem týchto dlhopisov 18 biliónov dolárov, aktuálne je to „len“ 15 biliónov dolárov.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›