DENNÁ GLOSA - Celková globálna akciová trhová kapitalizácia na novom rekorde 110 biliónov dolárov

    • Denná glosa

Akciové trhy pokračovali v minulom týždni v silnom raste a podľa najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World od začiatku roka pripisujú vysoko nadštandardný zisk 5,6%. Hlavné akciové indexy sa priebehu minulého týždňa dostali na nové historické maximá, rovnako ako celková globálna akciová trhová kapitalizácia, teda súhrnná hodnota všetkých burzovo obchodovaných spoločností, v súčasnosti vo výške 110 biliónov dolárov.

DENNÁ GLOSA - Celková globálna akciová trhová kapitalizácia na novom rekorde 110 biliónov dolárov

Aký bude vývoj na akciových trhoch v ďalších mesiacoch? Môj výhľad je mierne negatívny. Po prvé, predsa len je výkonnosť akciových trhov v posledných mesiacoch, napriek globálnej pandémii, skutočne fenomenálna. Index MSCI All Country World totiž za posledných 12 mesiacov pripisuje zhodnotenie 17,6%. Pritom historicky na finančných trhoch platí, že po období silného rastu zvyčajne prichádza obdobie výnosového pôstu.

Po druhé, valuácia čiže ocenenie globálnych akciových trhov je enormne vysoké, blízko historických maxím. Napríklad globálny trailing P/E aktuálne činí 33,6 a to je výrazne nad úrovňou dlhodobého priemeru 20,3. Z historického porovnania platí, že vysoké akciové valuácie silne korelujú s podpriemernými očakávanými a tiež v budúcnosti realizovanými výnosy.

A po tretie, globálne inflačné tlaky sú momentálne na niekoľkoročných maximách, napríklad merané pomocou inflačných swapov. Nemôžem preto vylúčiť, že aj realizovaná inflácia sa v najbližších mesiacoch dostane výrazne hore, nad inflačné ciele centrálnych bánk. Koniec koncov kvantitatívne uvoľňovanie alias tlačenie peňazí kľúčových centrálnej bánk je stále bezprecedentné a fiškálne politiky zostávajú stále veľmi uvoľnené.

Na druhú stranu však tiež platí, že monetárna stimulácia kľúčových centrálnych bánk je stále až neskutočne silná. A ukazuje sa, že od globálnej finančnej krízy v roku 2009 akciové trhy s tlačením peňazí centrálnych bánk a rastom globálnej peňažnej zásoby veľmi silne korelujú. Preto sa domnievam, že pravdepodobne ani nejaká väčšia korekcia nie je na programe dňa.

Môj základný scenár budúceho vývoja preto počíta s tým, že sa budú hlavné akciové indexy v nasledujúcich mesiacoch pohybovať približne okolo súčasných úrovní, pričom by som sa vôbec nečudoval, ak by sme sa dočkali mierneho vyberanie ziskov a zdravej korekcie okolo 10-15%.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›