DENNÁ GLOSA - Americké akcie sú výrazne drahšie než zvyšok sveta

  Ako ukazuje dnešný graf, americké akcie sú výrazne drahšie ako akcie vo zvyšku sveta. Valuačný ukazovateľ EV / EBITDA amerických akcií momentálne predstavuje 20-násobok, zatiaľ čo u zvyšku sveta tento ukazovateľ je 14-násobok. Pri akciách vo zvyšku sveta podľa indexu MSCI World ex-US je teda voči americkým akciám prítomný veľmi výrazný 31% valuačný diskont.

  DENNÁ GLOSA - Americké akcie sú výrazne drahšie než zvyšok sveta

  Na grafe tiež môžeme vidieť, že valuácie oboch akciových regiónov boli veľmi podobné až do roku 2012. Od tej doby však začali americké akcie zvyšok sveta výrazne outperformovať, čo malo tiež za následok oveľa výraznejší nárast akciových valuácií. Americké akcie boli pritom ťahané nahor veľkými technologickými spoločnosťami ako Apple, Amazon, Facebook či Google.

  Domnievam sa, že valuácie amerických akcií sú momentálne príliš vysoké. A aj z toho dôvodu máme americké akcie v našej globálnej akciovej alokáciu voči porovnávacím indexom čiže benchmarkom výrazne podvážené, lebo očakávame, že kvôli takto prehnaným valuáciam by mali americké akcie v nasledujúcich mesiacoch a kvartáloch zvyšok sveta výrazne underperformovať.  Michal Stupavský
  Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›