DENNÁ GLOSA - Americké akcie na nových historických maximách

  Hlavný americký akciový index S&P 500 včera dosiahol nové historické maximum na úrovni 3939 bodov. Americké akcie zatiaľ v tomto roku podľa tohto indexu pripisujú zisk 4,9% a v marci činí zhodnotenie 3,4%.

  DENNÁ GLOSA - Americké akcie na nových historických maximách V rámci našej globálnej akciovej alokácie máme momentálne americké akcie voči benchmarkom, čiže porovnávacím indexom, veľmi výrazne podvážené, pretože sa domnievame, že v nasledujúcom období budú mať americké akcie oproti globálnym akciovým indexom ako MSCI All Country World výrazne horšiu výkonnosť.

  Tento postoj vychádza predovšetkým z valuačných dôvodov. Jednoducho povedané, americké akcie sú podľa nášho názoru momentálne extrémne predražené. To napokon dokladá nasledujúca tabuľka. Valuačný ukazovateľ leading P/E indexu S&P 500 aktuálne činí 22,8, pričom priemer od roku 2010 je 16,7. Podľa tohto valuačného ukazovateľa sú preto americké akcie aktuálne predražené o približne 36%. A sú to práve valuácie čiže ocenenia, ktoré sú pre očakávané priemerné ročné zhodnotenie na strednodobom horizonte piatich rokov kľúčové.


  Michal Stupavský
  Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

   

  Upozornenie k publikovaným článkom ›