Včera zverejnené dáta o americkej inflácii ukázali, že sa inflácia v najväčšej ekonomike sveta dostala v apríli na najvyššiu hodnotu od roku 2008. Zatiaľ čo v marci medziročná inflácia predstavovala 2,6%, v apríli to bolo už 4,2%! Pritom konsenzus ekonómov a analytikov predstavoval "iba" 3,6%.
Začína sa tak jasne ukazovať, že bezprecedentné monetárne a fiškálne stimuly majú výrazný dopad aj na oblasť cien. Inflácia je tak momentálne v USA výrazne nad 2% cieľom Fedu, hoci sa samozrejme tiež sluší dodať, že približne pred pol rokom Fed oznámil nové nastavenie svojej menovej politiky. Teraz Fed sleduje tzv. politiku cieľovania priemernej inflácie (average inflation targeting - AIT), čo v praxi znamená, že je teraz americká centrálna banka oveľa tolerantnejšia k podstreľovaniu aj prestreľovaniu svojho inflačného cieľa.
V každom prípade sa ukazuje, že dlhopisy, vládne aj korporátne, to budú mať v nadchádzajúcom období veľmi zložité. Výnos do splatnosti vôbec najsledovanejšieho dlhopisu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), sa totiž momentálne pohybuje len na úrovni okolo 1,7% nominálne, čo znamená, že reálny inflačne očistený výnos je hlboko v zápore. Dlhopisy sú preto momentálne ako investičná príležitosť skôr málo atraktívne. Samozrejme tiež platí, že ak by Fed každý mesiac nenakupoval prostredníctvom programu kvantitatívneho uvoľňovania, čiže tlačenia nekrytých peňazí, vládne dlhopisy a dlhopisy kryté hypotékami v objeme 120 miliárd dolárov, dlhopisové výnosy do splatnosti by boli na zásadne vyššej úrovni, resp. trhové ceny dlhopisov by boli podstatne nižšie.
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.