DENNÁ GLOSA – Globálny objem IPO dosiahol v roku 2020 najvyššiu úroveň od roku 2007

    • Denná glosa

Globálny objem primárnych akciových emisií (IPO) dosiahol v roku 2020 najvyššiu úroveň od roku 2007, kedy boli emitované nové akcie v hodnote 300 miliárd dolárov.

DENNÁ GLOSA – Globálny objem IPO dosiahol v roku 2020 najvyššiu úroveň od roku 2007

Primárne akciové emisie majú silnú historickú tendenciu byť dosť cyklické a historické štatistiky naznačujú, že vrchol cyklu IPO obvykle prichádza blízko trhového vrcholu v rámci aktuálneho trhového cyklu. V tomto období sú totižto akciové valuácie na historických maximách. Inak tomu nebolo ani v roku 2020, pričom valuačný ukazovateľ trailing P/E najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World zakončil uplynulý rok na veľmi vysokej úrovni 32,0.

Spoločnostiam sa tak momentálne emitovať nový akciový kapitál rozhodne vyplatí, nakoľko rekordné akciové valuácie taktiež implikujú, že sú subjektívne vnímané náklady vlastného kapitálu rekordne nízke. Aj táto skutočnosť by preto mohla indikovať, že sa globálne akciové trhy dostali na veľmi vysoké úrovne, ktoré nemusia byť v strednodobom horizonte udržateľné a ktoré indikujú pre najbližšie roky silne podpriemerné priemerné ročné očakávané akciové výnosy.

 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›