DENNÁ GLOSA – Dlhopisy ako globálna trieda aktív sú najdrahšie v histórii

    • Denná glosa

Atraktívnosť dlhopisov posudzujeme podľa výnosu do doby splatnosti (yield to maturity – YTM), ktorý udáva priemerné očakávané ročné zhodnotenie, pokiaľ bude investor daný dlhopis držať až do jeho splatnosti. Touto optikou sú dlhopisy ako globálna trieda aktív najdrahšia v histórií, lebo priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti podľa agentúry Bloomberg je aktuálne blízko historického minima na úrovni 0,89 %.

DENNÁ GLOSA – Dlhopisy ako globálna trieda aktív sú najdrahšie v histórii Táto situácia na globálnych dlhopisových trhoch nie je výsledkom ničoho iného než bezprecedentného kvantitatívneho uvoľňovania kľúčových centrálnych bánk, ktoré na sekundárnom trhu nakupujú dlhopisy doslova v masívnom meradle. Je vhodné doplniť, že suma bilancií všetkých centrálnych bánk v minulom roku vzrástla o rekordných 9,2 biliónov dolárov, čo je trojnásobok oproti predchádzajúcemu rekordu vo výške 3,1 biliónov dolárov z krízového roku 2009.

Ďalej platí, že len 10 % zo všetkých dlhopisov obchodovaných na globálnych finančných trhoch nesie vyšší výnos než 3 %. To je skutočne bezprecedentná situácia. Tiež platí, že priemerný globálny reálny inflačne - očistený dlhopisový výnos je hlboko v zápore, aktuálne na úrovni -1,2 %. Investorom tak v priemere kvôli držbe dlhopisov klesá v čase reálna kúpna sila ich úspor. Zásadný obrat k lepšiemu pritom nie je na programe dňa, lebo kľúčové centrálne banky v poslednom období jasne indikovali, že budú pokračovať s ultra uvoľnenou menovou politikou i v nasledujúcich rokoch.
 
 
Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s. 

Upozornenie k publikovaným článkom ›