DENNÁ GLOSA – Bezprecedentný objem kvantitatívneho uvoľňovania vyhnal finančné trhy v roku 2020 na historické maximum

    • Denná glosa

Reakcie centrálnych bánk na globálnu pandémiu boli vlani  skutočne bezprecedentné. Centrálne banky vlani natlačili 9,2 biliónov dolárov, čo je trojnásobok oproti roku 2008 pri globálnej finančnej kríze.

DENNÁ GLOSA – Bezprecedentný objem kvantitatívneho uvoľňovania vyhnal finančné trhy v roku 2020 na historické maximum

Preto sa nie je čomu diviť, že sa valuácie globálnych finančných trhov dostali na nové historické maxima. Pokiaľ ide o dlhopisové trhy, priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti zakončil rok 2020 na historickom minime 0,8 %. Pritom platí, že približne 80 % všetkých globálnych dlhopisov nesie – nominálny – výnos do doby splatnosti do 2 %. Priemerný reálny globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti je preto hlboko v zápore.

Pokiaľ ide o akciové trhy, trailing P/E najširšieho globálneho akciového indexu MSCI All Country World na konci roku dosiahol úroveň 32,0 a valuáčny indikátor Warrena Buffetta – Globálna akciová trhová kapitalizácia / Globálne HDP – 118 %, čo je najvyššia úroveň od technologickej bubliny v roku 2000.

Dlhopisové a akciové valuácie preto do nadchádzajúcich rokov indikujú silne podpriemerné ročné očakávané výnosy a investori sa s touto skutočnosťou budú musieť zmieriť.


Michal Stupavský
Investičný stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornenie k publikovaným článkom ›