Akciové trhy zaznamenali silný rast

    • Týždeň na finančných trhoch

Po siedmich týždňoch nepretržitých akciových výpredajov, čo bola najdlhšia séria tohto typu od globálnej finančnej krízy v roku 2008, obrátili akciové trhy v priebehu minulého týždňa smer a veľmi silne vzrástli. Najširší globálny akciový index MSCI All Country World pripísal zisk 5,0 %. Pritom sme nezaznamenali žiadnu zásadnú novú pozitívnu kurzotvornú správu, a teda sa zdá, že už pravdepodobne boli akciové trhy z krátkodobého pohľadu silne poprepádané, a preto si tiež zaslúžili korekciu pozitívnym smerom. Zo sledovaných akciových indexov sa najviac darilo indexu NYSE FANG+, ktorý odráža výkonnosť najväčších amerických technologických spoločností, ktorý si pripísal zisk 7,8 %. Pokiaľ by sme mali zhodnotiť výkonnosť akciových trhov od začiatku roka, stále to však rozhodne nie je žiadna hitparáda, pretože index MSCI All Country World stráca 13,5 %.

V priebehu minulého týždňa sa darilo aj dlhopisom. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond pripísal zisk 0,9 %. Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti poklesol o 6 bázických bodov na 2,51 %. Najviac sa pritom darilo korporátnym dlhopisom špekulatívneho stupňa (high-yield), ktorých globálny index pripísal zisk 2,8 %. Pritom index českých vládnych dlhopisov zaznamenal podpriemerný zisk 0,2 %. Ak by sme však mali zhodnotiť výkonnosť dlhopisových trhov od začiatku roka, je potrebné zopakovať, že tie zažívajú najhoršie prvé mesiace roka za niekoľko dekád, pretože index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond stráca na dlhopisy masívnych 10,5 %.

Darilo sa aj komoditným trhom. Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 3,5 %. Cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 6,1 % na 119 dolárov za barel.Michal Stupavský
Investičný stratég

Upozornenie k publikovaným článkom ›