Hlavnou udalosťou minulého týždňa bolo štvrtkové zasadnutie Európskej centrálnej banky. Rovnako ako všade inde vo svete trápi teraz eurozónu najvyššia inflácia za posledných 40 rokov. Napriek mierne jastrabej rétorike prezidentky Christine Lagarde je však aktuálne nastavenie menovej politiky ECB najviac uvoľnené v jej celej histórii. Hlavná depozitná úroková sadzba je v zápore na úrovni -0,5 % a ECB navyše stále na sekundárnom trhu nakupuje vládne dlhopisy krajín eurozóny za desiatky miliárd euro mesačne. Na trhu sa objavujú pomerne silné indikácie, že by ECB mala ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie (QE) v priebehu tretieho štvrťroka. Ja sa však domnievam, že kvôli rapídnemu poklesu trhových cien vládnych dlhopisov krajín eurozóny od začiatku tohto roku, resp. pomerne dramatickému rastu dlhopisových výnosov do doby splatnosti, sa môžu pomerne skoro objaviť obavy o finančnú stabilitu eurozóny. Takže miesto ukončenia QE je v tejto chvíli podľa môjho názoru pravdepodobnejšie, že ECB v priebehu tohto roka naopak objemy dlhopisových nákupov skôr navýši. Koniec koncov celá svetová ekonomika teraz spomaľuje, cez víkend potvrdené novou prognózou Svetovej banky, takže aj krajiny eurozóny budú musieť skôr či neskôr svoje ekonomiky podporiť ďalším kolom fiškálnych stimulov. Tie budú samozrejme musieť byť financované emisiou nových dlhopisov a kto iný si väčšinu z nich za súčasných trhových podmienok kúpi ako práve ECB. Celkovo sa preto domnievam, že zatiaľ čo ústna rétorika predstaviteľov ECB síce na prvý pohľad hrá na mierne jastrabiu nôtu, vo finále opäť prevážia obavy o ekonomický rast a finančnú stabilitu a teda boj s infláciou bude znova hrať až druhé husle.
Pokiaľ ide o vývoj na devízových trhoch, v priebehu minulého týždňa opäť posilnil americký dolár. Dolárový index DXY, ktorý meria výkonnosť dolára voči košu ďalších hlavných svetových mien, predovšetkým euru a jenu, za minulý týždeň posilnil o 0,7 %. Voči euru dolár posilnil o 0,6 % na 1,081 USD/EUR. Koruna v minulom týždni veľmi mierne posilnila. Voči euru o 0,3% na 24,42 CZK/EUR a voči doláru o 0,4% na 22,45 CZK/USD.
Akciové trhy pokračovali minulý týždeň v poklese, keď najširší globálny akciový index MSCI All Country World odpísal ďalších 1,7 % a od začiatku roka stráca už 8,6 %. Avšak výkonnosť regionálnych a sektorových indexov bola pre nás, vzhľadom na nastavenie našich investičných portfólií, čiže našej globálnej akciovej alokácie, veľmi pozitívna.
- Hodnotové akcie poklesli podstatne menej (-0,9 %) ako rastové akcie (-2,6 %).
- Rozvíjajúce sa trhy poklesli menej (-1,3 %) ako rozvinuté trhy (-1,7 %).
- Americké akcie strácali nadpriemerne (S&P 500 -2,1 %, NASDAQ -2,6 %, NYSE FANG+ -4,8 %).
- Mierne posilnili japonské akcie (Nikkei +0,4 %).
- Solídne posilnili akcie v strednej Európe (CECEEUR +0,7 %).
Aj dlhopisové trhy aj naďalej klesali a aj v minulom týždni boli tieto straty na pomery dlhopisových trhov skutočne významné. Najširší globálny dlhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond totiž odpísal ďalších 0,9 % a od začiatku roka už stráca 9,2 %.
- Priemerný globálny dlhopisový výnos do doby splatnosti podľa agentúry Bloomberg vzrástol o 5 bázických bodov na 2,40 %.
- Výnos do doby splatnosti najdôležitejšieho globálneho dlhopisového inštrumentu, amerického vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou (10-year US Treasury Bond), vzrástol o 13 bázických bodov na 2,83 %.
- Výnos do doby splatnosti nemeckého vládneho dlhopisu s 10-ročnou splatnosťou vzrástol o 14 bázických bodov na 0,84 %.
- Globálne indexy korporátnych dlhopisov, v rámci ktorých majú významnú prevahu americkí emitenti, odpísali približne 1 %.
- Eurové indexy korporátnych dlhopisov odpísali okolo pol percenta.
- Naopak českým vládnym dlhopisom sa tentoraz darilo pomerne slušne, pretože ich index posilnil o 0,4 %. Avšak stále majú české vládne dlhopisy čo doháňať, pretože od začiatku roka ich index stráca 6,8 %.
Nasledujúci graf znázorňuje vývoj celkovej trhovej hodnoty globálneho dlhopisového trhu od roku 2004. Na grafe môžeme vidieť, že maximum dosiahla globálna „trhová kapitalizácia“ dlhopisov v minulom auguste na úrovni 69 biliónov dolárov. Od tohto okamihu potom na globálnych dlhopisových trhoch prebieha silný medvedí trh, keď ku koncu minulého týždňa bola celková trhová hodnota globálneho dlhopisového trhu o 6 biliónov dolárov nižšia na úrovni 63 biliónov dolárov, čo zároveň zodpovedá poklesu o 9 %.
* graf 1 (názov: Celková tržná hodnota globálneho dlhopisového trhu [bilóny dolárov])
Komodity v priebehu minulého týždňa silno rástli, čo naďalej prispievalo k enormným globálnym inflačným tlakom. Globálny komoditný index S&P GSCI posilnil o 6,5 %.
Michal Stupavský
Investičný stratég